Cerkiew w Bystrem

Adres:

Bystre

Cerkiew św. Michała Archanioła w Bystrem położona jest w miejscowości w województwie podkarpackim w gminie Czarna i jak inne tego typu budynki jest ważną atrakcja na szlaku sakralnej architektury drewniej.

Pierwsze wzmianki o najstarszym budynku cerkiewnym datowane są na rok 1607. Kolejna budowa to rok 1681, i ta cerkiew istniała do końca XIX wieku. Obecna cerkiew powstała w latach 1901-1902 i wybrała na swojego patrona św. Michała Archanioła, podobnie jak poprzednie cerkwie. Projektantem tej cerkwi był prawdopodobnie lwowski architekt Wasyl Nahirny, który projektował również podobne cerkwie dla okolicznych wsi. Sama budowla cerkwi jest osadzona na kamiennej podmurówce, bryła budynku jest orientowana z prezbiterium, które jest skierowane na wschód. Podział naw jest trójdzielny, ten tym budownictwa zaliczany jest to tzw. narodowego stylu ukraińskiego, który w swej wizji nawiązuje do dawnych cerkwi huculskich. Cechy tego stylu to przede wszystkim rozmieszczenie budynku na planie krzyża greckiego, kopuły. Prezbiterium posiada dwie zakrystie, cerkiew posiada trzy kopuły główne, które zwieńczone są pozornymi latarniami, hełmami i krzyżami. Cerkiewny dach pokryty jest blachą, całość bryły obiegają belki zrębowe. Obecny stan cerkwi i to, że jeszcze nie rozleciała się ze starości zasługujemy Bieszczadzkiemu Oddziałowi Towarzystwu Opieki nad Zabytkami, które powstało w 1985 roku. Jego głównym celem było ratowanie niszczejącej bystrzańskiej cerkwi. Pierwsze zabiegi dotyczące remontu rozpoczęły się już w 1893 roku. W latach 90 XX wieku w cerkwi występowały ukraiński zespół. Od roku 1994 cerkiew została wciągnięta do programu prac nad zabytkami,, Zabytki cerkiewne’’. Na remont cerkwi przyznano pokaźną sumę 300 min złotych. Remont pozwolił na zabezpieczenie ikonostasu. Zgodnie z zasadą obok cerkwi zlokalizowany był cmentarz, z którego na chwilę obecną niewiele zostało. Pozostało tylko kilka nagrobków w zdewastowanym stanie.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1228