Cmentarz wojenny w Tymowej

Adres:

Tymowa

Tymowy cmentarz jest jednym z 52 tego typu w okręgu brzeskim. Sygnowany numerem 298 jest to relikt I wojny światowej i jest on zaliczany do 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych.

Sama historia cmentarza nie jest zawiła. Pochowani są tutaj żołnierze armii austro-węgierskiej i rosyjskiej, którzy zginęli okolicznych walkach (listopad i grudzień 1914 roku). Cmentarz wojenny jest dużym prostokątem na którym znajduje się 90 nagrobków. Posiada on także odgrodzoną kwaterę, zaś w sąsiedztwie znajduje się pomnik betonowy z krzyżem maltańskim połączony metalowymi słupami. Same nagrobki posiadają dwa rodzaje krzyży. Pojedyncze ramiona dedykowane dla żołnierzy austro-węgierskich i podwójne dla żołnierzy armii rosyjskiej. Cmentarz przez wiele dziesięcioleci był zaniedbany, ale mimo biegu czasu jest w dobrym stanie. Okres międzywojenny nie zostawił większych śladów na tym terenie i lokalna ludność starała się doglądać cmentarza. W późnych latach 80' cmentarz wyremontowano i do dzisiaj jest pielęgnowany. Urok Cmentarza nr 298 można odkryć podczas nocy Wszystkich Świętych gdzie tradycyjnie zapalane są znicze i składane kwiaty. Cmentarz jest bardzo dużym zabytkiem historycznym jak i zabytkiem kultury. Można zauważyć tu inny obraz cmentarz niż znamy codziennie. Jest to miejsce warte odwiedzenia i poczucia tego klimatu. Nie jest on radosny jednak przeszywa chyba każdego turystę. Podczas odwiedzin cmentarza powinno się pamiętać o zachowaniu wymaganej powagi jak i szacunku do zmarłych. Oczywiście można zrobić jakieś zdjęcie cmentarza do swojego albumu, jednak szacunek jest tu bardzo wskazany. Wybierając się na cmentarz każdy powinien zabrać ze sobą lampkę, aby w ramach oddania honoru zmarłym mógł ją po prostu zapalić. Będzie to wyraż tego jak to miejsce jest ważne oraz jak bardzo powinno być zachowane latami.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1270