Zamek w Zawadzie

Adres:

Dębica

Szlachecki zamek w Zawadzie należy do dworu jaki się tutaj znajduje.

Według historycznych źródeł zamek zwany również pałacem, jak i cały dwór należał swego czasu do rodziny Raczyńskich. Pierwsze informacje na temat zamku pochodzą z okresu XVII wieku. Według opisów był to duży budynek posiadający cztery sporej wielkości baszty. Historia zamku jest bardzo interesująca. Opisuje ona jego upadki i wzniesienia. Ulegał on zniszczeniom jednak zawsze dbano o to, aby go wyremontować. W wieku XIX zamek w Zawadzie był tak naprawdę jedną wielką ruiną. Czas go nie oszczędzał. Na szczęście znalazł się ktoś chętny na jego odbudowę. Nie przetrwał on jednak zbyt długo, ponieważ znów został ruiną. Pomogli w tym Rosjanie, którzy podczas Pierwszej Wojny Światowej zdecydowali się ten przepiękny zabytek spalić. Rozkradziono większość wartościowych przedmiotów, które się w nim znajdowały. Zaginęły także obrazy i księgozbiory jakie w zamku były zgromadzone. Z historycznego, oraz kulturowego punktu widzenia jest to naprawdę ogromna strata. Zamek udało się odbudować podczas dwudziestolecia międzywojennego, a kolejne jego remonty miały miejsce w latach pięćdziesiątych poprzedniego już wieku. Zamek w Zawadzie jest jak najbardziej obiektem wartym uwagi. Każdy kto ma tylko taką możliwość, a interesuje się historią i lubi tego typu zabytki, powinien zatrzymać się w miejscowości Zawada. Nie musimy na to poświęcać całego dnia. Wystarczy kilkadziesiąt minut na to, aby zapoznać się z tym ciekawym obiektem. Wiele osób rezygnuje ze zwiedzania opuszczonych zamków, dworów i pałaców, ponieważ nie można do nich wejść, a występuje również przy tym problem z parkingiem. W przypadku zamku w Zawadzie miejsca do zaparkowania pojazdu jest całkiem sporo. Skoro nie ma przeszkód, to decyzja dotycząca zamku w Zawadzie powinna być tylko jednak. Po prostu trzeba go zobaczyć!

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 6216