Ruiny Teatru Miejskiego

Adres:

Aleja Przyjaźni 18, 44-100 Gliwice

Telefon:

(32) 231-88-13

Budynek gliwickiego teatru powstał w 1890 roku z inicjatywy Towarzystwa Victoria sp. z o.o. przy głównej ulicy miasta i stanowił kompleks uznawany za jedno z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Gliwicach. Od czasu pożaru w 1945 r. budynek pozostawał przez 50 lat niezabezpieczoną i niewykorzystaną ruiną.

Dzięki staraniom Fundacji Odbudowy Teatru Miejskiego, udało się przywrócić obiekt do życia. Od momentu udostępnienia sali Teatru Miejskiego w 1995 roku wystąpiły w niej znane zespoły i osobistości świata kultury. Wnętrze stało się inspiracją dla wielu twórców, nie tylko teatralnych.

Każdy, kto choć raz przekroczył próg Ruin Teatru podkreśla niezwykły klimat. W grudniu 1997 roku budynek Teatru Miejskiego został wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1035