Chata Jana Kawuloka

Adres:

Olecki 678,43-470 Istebna

Telefon:

338 556 231, 790 262 829 

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. 

Chata Jana Kawuloka to zabytkowa izba regionalna powstała w 1863 roku.Należała kiedyś do Jana Kawuloka, wybitnego propagatora kultury regionalnej,twórcy instrumentów ludowych i gawędziarza z Istebnej.Po jego śmierci, opiekę nad domem przejęła córka - gawędziarka Zuzanna Kawulok,a pomaga jej w tym kustosz chaty, folklorysta z zamiłowania - Janusz Macoszek (Ślązak Roku 2010).  

Odkryj, jak wyglądał niegdyś góralski dom! W tej drewnianej chacie krytej gontem, z dwiema izbami z sienią na środku, zobaczysz tradycyjny wystrójwnętrz i archaiczne sprzęty codziennego użytku, np. żarna służące do wyrobu mąki.W jednej z izb znajduje się „kurlawy”, czyli dymny piec, z którego dym wydostawał się wprostdo pomieszczenia, ponieważ nie posiadał komina! Czy wiesz dlaczego? Odpowiedzi szukaj w niezwykłej chacie Kawuloka. Jej izby wypełnia niesamowity klimat, barwneopowieści i przede wszystkim wyjątkowe melodie, których nie usłyszysz w żadnym innym miejscu.Dźwięki unikatowych, pasterskich instrumentów przenoszą gości w dawno minione, intrygujące czasy. Chata Kawuloka znajduje się na szlaku Architektury Drewnianej. Jest doskonałym punktem programowym każdej wycieczki w Beskidy.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1019