Las Piekliska: szlak im. J. F. Piwarskiego

Adres:

Iwonicz-Zdrój

Położenie Iwonicza Zdrój na terenie obszarów równinnych i wzgórz w otoczeniu grzbietów i szczytów górskich czyni uzdrowisko atrakcyjnym dla osób, które lubią spacery i wędrówki piesze po niezbyt wysokich wzniesieniach.

Miasto otoczone jest pasmami Beskidu Niskiego, z których wyróżnia się góra Piekliska, położona na wysokości 481 m. n.p. m, okalająca Iwonicz od wschodniej strony. Propozycja wycieczki – spaceru na wzniesienie Piekliska to atrakcja, która wytyczona została szlakiem im. J. F.Piwarskiego. Kierując się na północ od centrum miasta najwygodniej rozpocząć naszą przygodę z wyprawą na tą zalesiona górę, z charakterystycznego miejsca w mieście ruszając od przystanku „Trzy Lilie” w górę drogi. Trasa powinna zając nam około 40 minut marszu w jedną stronę. Gdy uda się nam przejść dystans około sześćset metrów, minąć musimy pensjonat Telimena oraz Relaks by dalszą drogą skręcić w lewo. Droga polna po kilku minutach marszu doprowadzi nas na obrzeża Lasu Piekliska. Jako ciekawostkę należy uznać to, że trasa dojścia do Lasu Piekliska i wzniesienie góry, przebiega obok dawnej trasy dawnego gościńca, który prowadził do Iwonicza, a która funkcjonowała prawie do końca XIX wieku jako jedyna droga dojazdowa do uzdrowiska. W XIX wieku tereny lasu Piekliska nazywano Lasem Dantego, stanowiły atrakcyjne miejsce spacerów. Gdy uda nam się dotrzeć w to miejsce warto oddalić się około 300 metrów od lasu w kierunku północnym i poszukać na horyzoncie kamiennej kapliczki z krzyżem, pochodzącej z 1341 roku. Przez te tereny, wzniesienia prowadzące od dawnej wioski Iwonicz, na teren obecnego uzdrowiska, który funkcjonował jako zakład kąpielowy, tędy właśnie prowadziła wspomniana wcześniej droga dojazdowa. Północne stoki Lasu Piekliska i szczyt góry Piekliska to miejsce, które warto uwzględnić podczas planowania spacerów przebywając w Iwonicz Zdrój i w okolicach. Dla przepięknych widoków na Doły Jasielsko-Sanockie, Pogórze Strzyżowskie oraz horyzontalnych rysów panoram pobliskich miejscowości: Miejsca Piastowego, Targowiska, Haczowa, Klimkówki czy Rymanowa, warto zaplanować sobie taki spacer. Od południa Las Piekliska i górę otacza potok, który nosi nazwę Piekliska.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1574