Kościół św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim

Adres:

Szewska 1, 23-300 Janów Lubelski

Telefon:

15 872 01 11

W Janowie Lubelskim znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Różańcowej - status ten zyskał parafialny kościół pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela.

Miejscowością parafialną była pierwotnie Biała, będąca jedną z sąsiednich miejscowości, jednak do Janowa przeniesiona została w 1864 roku po przymusowym opuszczeniu miejscowości przez dominikanów za pomoc powstańcom styczniowym. Proboszcz Hetner podjął taką decyzję w obawie przed tym, że świątynia oraz budynki klasztorne zostaną przejęte przez chrześcijan wyznania prawosławnego. Kościół pochodzący z XVII-XVIII wieku wybudowany został w stylu barokowym. W środku znajduje się jedenaście ołtarzy oraz rokokowa ambona. Ołtarze przedstawiają sceny z życia Świętej Rodziny a także świętych oraz męczenników. Ambonę natomiast otaczają rzeźby świętych Tomasza, Jana i Andrzeja. Świątynia uznawana jest za miejsce cudu - w czasie wojny, kiedy spłonęło całe miasto, ocalał tylko kościół św. Jana Chrzciciela, a zrzucona na niego bomba nie wybuchła. W prezbiterium świątyni znajduje się ołtarz łaskami słynący, który w połowie lat osiemdziesiątych XX wieku ukoronowany został koronami papieskimi przez kardynała Macharskiego. We wnętrzu budynku obejrzeć możemy też przepiękne polichromia oraz stare organy. Dawną dzwonnicę znajdującą się przy kościele przekształcono w muzeum parafialne. Starą dzwonnicę zastąpiono nową - kamienną. Pochodzi ona z połowy lat sześćdziesiątych XX wieku. Znajduje się tam również Dom Parafialny a także Plac Maryjny, gdzie zobaczyć możemy aż piętnaście ołtarzy maryjnych. Znajdujące się tam figury wykonane zostały ręcznie przez miejscową plastyczkę. Kościół pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela jest najcenniejszym zabytkiem w mieście, często odwiedzany jest również przez turystów. W niedziele odbywa się tutaj sześć mszy świętych a w tygodniu trzy.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2492