Podziemna Trasa Turystyczna im. prof. Feliksa Zalewskiego

Wstęp:

Płatny

Adres:

Kamienica Rydzikowa, Rynek 14, Jarosław

Podziemna Trasa Turystyczna im. prof. Feliksa Zalewskiego Jarosław to niezwykle interesujące miasto, które znaleźć możemy w województwie podkarpackim.

Centralnym punktem Jarosławia jest oczywiście rynek. Znaleźć tam można wiele ciekawych obiektów, które koniecznie trzeba zobaczyć. Jednym z interesujących budynków na jarosławskim rynku jest pochodzący z XV wieku ratusz. Jednak we wschodniej pierzei rynku, w kamienicy o nazwie „Rydzikowa” znajduje się Podziemna Trasa Turystyczna im. prof. Feliksa Zalewskiego. Przypuszcza się, że kamienica ta powstała na przełomie XVI i XVII wieku. Budowla ta przedstawia charakterystyczny dla Jarosławia styl – posiada wiatę, która stanowi oryginalne rozwiązanie architektoniczne bardzo często kiedyś wykorzystywane. Na przestrzeni wieków wygląd kamienicy zmieniał się, jednak zasadnicze elementy zachowały się do dzisiaj. Pod kamienicą znajdują się piwnice i chodniki, które leżą na różnych poziomach – wykorzystano je podczas prac zabezpieczających kamienicę przed ruiną. Aby ocalić miasto, podjęte zostały prace ratunkowo-zabezpieczające, którymi kierował profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie – Feliks Zalewski. W 1966 roku zaprojektowana została w podziemiach kamienicy trasa o długości około 150 metrów. Trasa ta składa się z kilku komór i podziemnych korytarzy, które obudowane zostały cegłą. 1 czerwca 1984 roku trasa ta została oddana do użytku turystów. Nadano jej imię profesora Feliksa Zalewskiego, który miał duże zasługi dla miasta przy ratowaniu go przed popadnięciem w ruinę. Osoby przyjeżdżające do Jarosławia wiele czasu spędzają na tutejszym rynku. Sporo osób interesuje się ciekawą historią znajdującego się tutaj ratusza. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszy się jednak Podziemna Trasa Turystyczna im. prof. Feliksa Zalewskiego. Będąc w Jarosławiu warto zajrzeć do podziemnych korytarzy, znajdujących się pod kamienicą „Rydzikową”.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1045