Ratusz w Jarosławiu

Adres:

Rynek 1, 37-500 Jarosław

Niewątpliwie najpiękniejszym zabytkiem Jarosławia jest ratusz, który znajduje się w samym centrum rynku.

Jest to budynek, który prawdopodobnie wybudowany został już w XV wieku. Znajduje to potwierdzenie w licznych źródłach historycznych. Jarosławski ratusz wybudowany został w stylu gotyckim. Pierwotnie był to budynek drewniany. W 1625 roku ratusz został praktycznie doszczętnie zniszczony w wyniku pożaru, który wybuchł na jarosławskim rynku. Został jednak odbudowany w stylu późnego renesansu jako budynek jednopiętrowy i murowany. Ratusz w Jarosławiu zbudowany został na planie kwadratu. W 1776 roku jarosławski ratusz został przejęty przez wojsko austriackie. W jego wnętrzu utworzono warsztaty wojskowe. Władze Jarosławia odzyskały budynek dopiero w 1852 roku. Ratusz był bardzo zniszczony i wymagał odnowienia, w związku z czym został kilkukrotnie przebudowany i wyremontowany. Najpierw przebudowany został w stylu neogotyckim, a następnie w stylu neorenesansu. W ratuszu warto zwrócić uwagę na pierwsze piętro budynku, gdzie znaleźć można fragmenty XVII wiecznych malowideł ściennych. Jarosławski ratusz posiada wieżę zegarową – znajduje się tam wiedeński zegar Liebinga z 1896 roku, który działa do dzisiaj. Obecnie budynek ratusza w Jarosławiu jest siedzibą władz miasta. Obok niego znajduje się Muzeum w Jarosławiu w kamienicy Orsettich. Odwiedzając to piękne miasto na Podkarpaciu, warto kilka chwil poświęcić na obejrzenie zabytkowego budynku ratusza, który jest niewątpliwą ozdobą jarosławskiego rynku. Osoby, które interesują się architekturą, z pewnością docenią ratusz, który stanowi ozdobę Jarosławia.

 

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2710