Muzeum "Kamienica Orsettich"

Wstęp:

Płatny (wolny w niedziele)

Adres:

Rynek 4, 37-500 Jarosław

Telefon:

(+48) 16 621 54 37

Muzeum Kamienica Orsettich Jarosław to piękne miasto, które zlokalizować możemy w województwie podkarpackim. Leży na pograniczu Doliny Dolnego Sanu oraz Podgórza Rzeszowskiego.

Niezwykle urokliwe jest centrum miejscowości, czyli rynek wraz ze znajdującym się w jego centralnej części ratuszem, który według potwierdzonych źródeł pochodzi z XV wieku. Interesującym miejscem w mieście jest Muzeum w Jarosławiu wraz z jego siedzibą, czyli kamienicą Orsettich. Oficjalne rozpoczęcie działalności muzeum datuje się na 1925 rok, jednak już w 1902 roku Felicjan Tadeusz Papara zaczął gromadzić ważne z punktu widzenia historii Jarosławia dokumenty oraz ciekawe pamiątki. Powołanie do życia muzeum zbiegło się z 550 rocznicą lokacji Jarosławia. Pierwszym dyrektorem został Jan Harlender, który bardzo mocno angażował się w prace związane z powstaniem muzeum. Początkowo siedzibą muzeum był ratusz, jednak po zakończeniu II wojny światowej na jego potrzeby oddana została kamienica Orsettich. To późnorenesansowa budowla – jedna z najpiękniejszych w Jarosławiu, a także w Polsce. Jej właścicielem był Włoch z pochodzenia – Wilhelm Orsetti. Był on bardzo zamożnym bankierem, a także kupcem, który mieszkał w tamtych czasach w Krakowie. To właśnie jemu kamienica zawdzięcza swoją nazwę oraz niepowtarzalny wygląd. Budynek ten datowany jest na II połowę XVI wieku, kilkukrotnie jednak niszczony był w wyniku pożarów. Kamienica została odbudowana i wyremontowana w latach 30. XVII wieku i swój niepowtarzalny – manierystyczny wygląd zachowała do dzisiaj. Kamienica zachwyca swoim kształtem, detalami architektonicznymi oraz kompozycją fasad. Pod kamienicą Orstettich – podobnie jak w przypadku większości budynków na jarosławskim rynku – znajdują się piwnice. Muzeum, znajdujące się w kamienicy Orsettich, na parterze budynku prezentuje ekspozycję historyczną, na piętrze natomiast zaaranżowano pomieszczenia mieszkalne. Najbardziej reprezentacyjną salą jest Wielka Izba, gdzie podziwiać można renesansowe meble pochodzące z Włoch, monumentalną rzeźbę przedstawiającą Madonnę z Dzieciątkiem oraz obrazy flamandzkie i włoskie z XVII wieku. Muzeum w Jarosławiu to miejsce, które posiada ciekawą historię. Gromadzi interesujące zbiory, ukazuje stylizowane wnętrza mieszczańskie, udostępnia portrety ważnych dla miasta postaci – w tym jego właścicieli. Również budynek, w którym mieści się muzeum – kamienica Orstettich – zachwyca swoim wyglądem i ciekawą architekturą.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1762