Izba regionalna

Adres:

Łętownia 352, 34-242 Łętownia

Budynek, w którym mieści się łętowska Izba Regionalna stanowił część rozległych zabudowań dworskich. W latach PRL-u mieściła się tam tak zwana „agronomówka". Potem jednak budynek niszczał i zaczął popadać w ruinę. Chciano jednak ratować ostatni istniejący fragment dawnego dworu.

Rada Sołecka, sołtys, dyrektor Zespołu Szkół oraz radni z Łętowni wpadli na pomysł, aby w tym budynku urządzić izbę regionalną. We wsi spotyka się jeszcze wiele urządzeń, narzędzi gospodarskich i wyposażenia domów, które kiedyś były potrzebne i używane a obecnie się o nich zapomina albo wręcz stają się przedmiotami zbędnymi, z którymi nie wiadomo, co zrobić. Sentyment i przywiązanie nie pozwala na wyrzucenie takiego przedmiotu, przekłada się go, więc z miejsca na miejsce. Gdyby znalazło się miejsce mógłby stać się cennym eksponatem. W Łętowni zaczyna się, rysować taka możliwość, aby stare niepotrzebne narzędzia, przedmioty domowego użytku zachować dla przyszłych pokoleń, które wychowane na komputerach i innych cudach techniki będą mogły zobaczyć, dotknąć i przekonać się jak dawniej żyli ich przodkowie posługując się rzeczami prostymi w wielu wypadkach wykonanymi domowym sposobem lub przez wiejskich rzemieślników. Otwarcie Izby Regionalnej w Łętowni nastąpiło 03.07.2013r. 

W izbie regionalnej w Łętowni są trzy izby i kuchnia. Znajduje się tam wiele eksponatów– dawnych narzędzi gospodarczych, elementy wystroju wnętrz. Część przedmiotów przekazała szkoła, która zebrała je podczas dwukrotnie organizowanego konkursu regionalnego. Jest to budynek stanowiący część dworu i zabudowań gospodarczych. Obok znajduje się drewniany amfiteatr oraz wydzielone miejsce na ognisko.

Odwiedziłeś oceń:
(2 głosów)
Sponsorzy

etnaterm     niestrudzeni

Opis dzięki zaangażowaniu i pomocy:

Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Łętowni

Opiekun:

Grażyna Hanusiak

Autorzy:

Kinga Swałtek, Anna Zelek, Karol Kot, Tomasz Leśniak

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2068