Rezerwat Ślichowice im. Jana Czarnockiego

Adres:

Kielce

Rezerwat skalny Ślichowice im. Jana Czarnockiego to najmniejszy kielecki rezerwat przyrody – zajmuje ledwie pół hektara.

Utworzony został w 1952 roku. Leży w północno-zachodniej części Kielc, na terenie Góry Ślichowica i obejmuje tereny dawnego kamieniołomu. Obecnie teren należy do Geoparku Kielce – jednostki edukacyjnej, która promuje wśród mieszkańców oraz turystów wiedzę o geologii rejonu świętokrzyskiego. Na miejscu wydobywano w okresie międzywojennym kamień, który wykorzystywano głównie jako surowiec do budowy dróg oraz tras kolejowych. Eksploatacja zakończyła się w 1970 roku, głównie ze względu na niepowtarzalne formy skalne, które zaczęły się tutaj odsłaniać. Możemy zobaczyć tutaj bardzo wyraźne fałdowanie warstw, będące efektem dawnych naprężeń tektonicznych. Geolodzy zachwycają się zwłaszcza tutejszym fałdem obalonym, który rzadko można oglądać w tak dobrym stanie i w takich wymiarach. Znajduje się on na zachodniej ścianie kamieniołomu, a jego zdjęcie można oglądać w różnych podręcznikach geologii i artykułach naukowych. Za jego sprawą pojawiają się na miejscu także liczne wycieczki geologów oraz ich studentów. W partiach dolnych kamieniołomu można także zobaczyć pamiątki po dawnej florze i faunie. Opisano tu m. in. koralowce i ramienionogi, a także liliowce i trylobity. Czarnocki był pierwszym geologiem, który docenił tutejsze skały oraz skamieniałości. W ramach docenienia jego pracy, został on patronem tego rezerwatu. Teren rezerwatu otacza park, przez który prowadzą oświetlone ścieżki spacerowe. Dzięki temu można tu wybrać się o każdej porze dnia. W samym kamieniołomie znajduje się również niewielkie jezioro, w którego wodach odbijają się skalne ściany. Na sam brzeg jeziora prowadzą schody. Rezerwat Ślichowice nadaje się więc idealnie nie tylko na wycieczkę dla geologów, ale także na romantyczny spacer.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2265