Dwór w Kamyku

Adres:

Pl. Witosa 2, 42-125 Kamyk

W województwie śląskim znajduje się przepiękna wieś- Kamyk. Jest ona położona nad Czarną Okszą w kłobuckiej gminie.

Przy wjeździe do Kamyka, obok placu Witosa możemy zobaczyć przepiękny dworek. Jest on murowany, parterowy i wysoko podpiwniczony. Jego elewacja frontowa skierowana jest ku północy. Dworek ten reprezentuje klasyczną architekturę polskiego dworu. Wzniesiony został w 1840 roku, na planie czworokąta przez niejakiego Mikołaja Aleksandra Kołaczkowskiego. Natomiast jego wnętrza zostały przebudowane w latach 1941-1943. Dworek w Kamyku posiada niesamowity toskański portyk kolumnowy zwieńczony trójkątnym przyczółkiem zdobiący elewację, który poprzedzony jest schodami prowadzącymi do drzwi dworku. Natomiast oś elewacji ogrodowej zdobią toskańskie pilastry. Przed nią znajduje się duży okazały ganek. Elewacje dworku są dziewięcioosiowe i trójosiowe. Jego ściany zwieńczone są belkowaniem z tryglifami we fryzie. Na elewacji ogrodowej znajduje się data budowy dworku. Dwutraktowy układ wnętrza posiada sień na osi oraz salon w głębi. Dworek w Kamyku oraz szczątki zabudowań gospodarczych z XIX wieku położone są na obszarze dawnego parku, który założono w połowie XIX wieku, a na początku XX wieku został przekomponowany na naturalistyczny. Dworek w Kamyku jest przykładem typowego dworskiego budynku z epoki oświecenia i romantyzmu. Budynek ten został odnowiony w latach 50. XX wieku. Jakiś czas temu swoją siedzibę miał w nim Urząd Gminy Kamyk (1973–1977), jednak gmina ta została zlikwidowana. Później natomiast w dworku mieściła się restauracja, która słynęła z wyśmienitej kuchni. Przyjeżdżano tam zarówno na niedzielny obiad, jak i większe uroczystości. Niestety restauracja przeniosła się do innego lokalu i obecnie dworek stoi pusty czekając na nowego właściciela. Wystawiono go na sprzedaż, pomimo protestów mieszkańców wsi. Dworek w Kamyku zaczyna już powoli niszczeć i trzeba go odrestaurować, jednak nadal zachwyca swoim pięknem oraz tradycyjną polską dworską architekturą. Turyści mogą oglądać go tylko z zewnątrz.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2597