Rynek w Kolbuszowej

Adres:

Rynek, Kolbuszowa

Województwo podkarpackie kryje w sobie wiele miejscowości, którym warto poświęcić więcej uwagi.

Jedną z nich jest Kolbuszowa – miasto leżące nad rzeką Nil, na skraju Puszczy Sandomierskiej. Kolbuszowa prawa miejskie otrzymała około 1683 roku. Takie informacje można znaleźć w dokumencie Józefa Karola Lubomirskiego. Dokument ten regulował zasady handlu na tym terenie. Interesującym miejscem w Kolbuszowej jest jej centrum, czyli rynek. Jego wschodnia ściana została doszczętnie zniszczona w trakcie działań wojennych prowadzonych na tym terenie podczas II wojny światowej. Na środku rynku znajduje się zabytkowa studnia, która powstała w latach 80. XIX wieku. W 1941 roku została ona przebudowana przez hitlerowców. Władze miasta przeprowadziły generalny remont płyty rynku w 2012 roku. Jego część została wybrukowana, dzięki czemu powstało miejsce przystosowane do organizacji różnego typu imprez. Znalazło się tutaj również miejsce, gdzie pojawiły się nowe nasadzenia miejskiej zieleni. W ramach remontu rynku, przebudowano również zabytkową studnię, a obok niej znalazło się poidełko w kształcie krokodyla, który jest nieoficjalnym symbolem Kolbuszowej. Podczas remontu, odnowione zostały również kamieniczki znajdujące się w zachodniej pierzei rynku. Na płycie rynku pojawił się także prostokątny obrys dawnego drewnianego ratusza. Swoje miejsce znalazł tu również punkt informacji turystycznej. Projekt odnowy kolbuszowskiego rynku zrealizowany został przez samorządy miasta, przy pomocy okolicznych parafii oraz właścicieli kamienic. Będąc w Kolbuszowej choćby przejazdem, warto poświęcić kilka chwil i zobaczyć odnowiony rynek. Znajduje się tutaj wiele urokliwych knajp i pubów, gdzie można przysiąść i podziwiać nowe otoczenie rynku. Wielu informacji dotyczących kolbuszowskiego rynku i zabytkowej studni możemy dowiedzieć się z tablicy informacyjnej umieszczonej przy poidełku.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 4357