Dom Mehoffera

Wstęp:

Płatny

Adres:

ul. Krupnicza 26, 31-123 Kraków

Telefon:

+48 12 433 58 80

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

W Krakowie warto odwiedzić Dom Mehoffera, w którym znajduje się dziś Muzeum Narodowe. Nie jest ono zbyt popularnym miejscem choć naprawdę warto je jak najbardziej odwiedzić.

Józef Mehoffer był polskim malarzem, a także grafikiem i witrażystą. Współpracował z naprawdę wybitnymi osobowościami, dzięki czemu po części mógł rozwijać i ulepszać swoje umiejętności. Z ciekawostek warto wiedzieć, że to właśnie on zaprojektował banknot w wysokości 100 złotych, który pochodził z roku 1932. To również Józef Mehoffer zaprojektował wiele witraży, które znajdują się między innymi w Katedrze Wawelskiej, a także w kościele w Żyrardowie, który jest pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia.

Jest on również autorem wielu innych wspaniałych dzieł sztuki. Dom Mehoffera, w którym znajduje się muzeum zlokalizowany jest na ulicy Krupniczej w Krakowie. Jest ono w niezbyt rzucającej się w oczy kamienicy, więc można mieć trudności z jego odnalezieniem. Muzeum te powstawało dosyć długo. W 1979 roku rozpoczęto remont, który miał doprowadzić do otwarcia muzeum Mehoffera właśnie w jego domu. Dopiero jednak pod koniec lat 80 i w połowie 90 tak naprawdę zostały przekazane przedmioty, które były z artysta związane i które mogły zostać pokazane światu jako eksponaty muzealne. Dziś muzeum składa się z kilkunastu pomieszczeń, a ich ogólna powierzchnia to około 400 metrów kwadratowych. Jest więc naprawdę masa przestrzeni, gdzie możemy podziwiać przepiękne dzieła i pamiątki po tym artyście. Mehoffer w dzisiejszych czasach nie jest zbyt popularny i znany. Oczywiście znawcy sztuki wiedzą doskonale kim on był, jednak masa ludzi nie wie nic na jego temat z tego też powodu nie odwiedzają oni tego muzeum. Na tle innych atrakcji turystycznych jakie znajdziemy w Krakowie Muzeum Narodowe znajdujące się w domu Mehoffera wypada naprawdę słabo. Niestety nic nie jesteśmy w stanie z tym zrobić, ponieważ w żaden sposób praktycznie nie reklamuje się tego miejsca, a naprawdę warto byłoby to zrobić. Nie każdy musi interesować się sztuką. Jednak jeśli chodzimy po różnych zabytkach typu kościoły, gdzie widzimy przepiękne witraże i polichromie i podobają nam się one, to warto pomyśleć o wybraniu się do Domu Mehoffera, gdzie znajduje się właśnie muzeum poświęcone jego osobie.

Znajdziemy tam naprawdę wiele dzieł sztuki, które powinny nas zainteresować. 

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1488