Plac Nowy na Kazimierzu

Adres:

plac Nowy, Kraków

W dzielnicy Kazimierz w Krakowie znajduje się popularny plac zwany nowym bądź żydowskim. Plac ten nie jest obiektem nowym.

Jego wygląd w sensie kształtu ustalono już w pierwszej połowie XIX wieku. Taki również pozostał po dziś dzień. Przede wszystkim na Placu Nowym kwitnie handel. To właśnie tutaj kupimy praktycznie wszystko. Plac Nowy jest placem pośrodku przepięknych i zabytkowych budynków znajdujących się w Krakowie. Nie wydaje się on dużym placem, tym bardziej jeśli spojrzymy na niego przez pryzmat rynku głównego w Krakowie. Jest on jednak niezwykłym miejscem.

Przede wszystkim nie sposób nie zwrócić uwagi na tak zwany „okrąglak”. Warto wiedzieć o tym, że nie zawsze w okrąglaku prowadzono handel. Swego czasu była tam również rzeźnia, a nawet planowano adaptację tego miejsca na restaurację. Pomysłów było naprawdę bardzo wiele. Dziś okrąglak kojarzy się głównie z ludnością żydowską, z tego względu, że znajduje się właśnie w żydowskiej dzielnicy Kazimierz. Czy warto wybrać się zobaczyć Plac Nowy na Kazimierzu? Oczywiście, że warto. Jest to ciekawe i tętniące życiem miejsce. Cała dzielnica Kazimierz jest dzielnicą niezwykłą i wartą obejrzenia. Na Kazimierzu znajduje się jednak znacznie więcej ciekawszych obiektów i miejsc, niż Plac Nowy. Jest to ładne i interesujące miejsce, lecz na pewno nie jest to miejsce, które można uznać za ważne do zobaczenia. Raczej traktujmy je jako ciekawostkę, którą również możemy zobaczyć zwiedzając krakowski Kazimierz. Jeśli jednak mamy chwilę czasu, to w dzień targowy możemy znaleźć tu naprawdę sporo ciekawych rzeczy. Może wydać się to dziwne, ale w dzisiejszych czasach sprzedaż różnego rodzaju przedmiotów na targach nadal jest praktykowane, a klienci chętnie te rzeczy kupują. Świadczy o tym właśnie sytuacja jaka ma miejsce na Placu Nowym na Kazimierzu. Od setek lat nadal kwitnie tu handel. Ludzie kupują i sprzedają antyki, biżuterię, ubrania, a także owoce, warzywa. Można tu kupić praktycznie wszystko. Kazimierz to niezwykła dzielnica Krakowa. Zwiedzając te miasto zauważamy, że nadąża ono za postępem. Mamy masę nowoczesnych budynków, biurowców, apartamentowców, galerii handlowych. W głębi tego nowoczesnego i żyjącego w ciągłym biegu miasta możemy jednak dostrzec iskierkę tego, jak żyło się tutaj dawno temu.

Na Kazimierzu czas się zatrzymał. Nowy Plac zwany placem żydowskim utwierdza nas w tym. Tu ludzie żyją jak dawniej, co jest naprawdę niezwykłe w tym dzisiejszym niełatwym świecie pełnym chaosu i gonitwy.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1476