Wieża ratuszowa

Wstęp:

Płatny

Adres:

Rynek Główny 1, 31-001 Kraków

Telefon:

12 426 43 34

Zwiedzając Kraków nie sposób nie zauważyć tutejszej Wieży Ratuszowej. Znajduje się ona na rynku w Krakowie, więc każdy kto te miejsce odwiedzi będzie miał możliwość podziwiać również ten wspomniany obiekt.

Wieża jest bardzo wysoka. Szacuje się, że jej wysokość to około 70 metrów. Wcześniej była ona częścią przepięknego ratusza, który w tym miejscu się znajdował. Został on jednak zniszczony, a przetrwała te zdarzenie tylko właśnie ta wieża. Ratusz został zniszczony w pierwszej połowie XIX wieku. Zdecydowano, że trzeba go zburzyć po to, aby upiększyć w tym miejscu miasto, ponieważ według tamtejszych władz był on obiektem nieatrakcyjnym, szkodzącym wizerunkowi miasta.

W przeszłości w XVII wieku wybuchł pożar, który doprowadził do tego, że część wieży została praktycznie doszczętnie zniszczona. Na szczęście zdecydowano się na jej odbudowę i w latach 1683 do 1686 udało się ją przywrócić do stanu używalności. Warto wiedzieć o tym, że za niezbyt wygórowaną opłatą możliwe jest wejście na wieżę i podziwianie przepięknego widoku z jej szczytu. Jeśli wybieramy się na zwiedzanie Krakowa to jak najbardziej warto z takiej możliwości skorzystać. Wnętrze wieży ratuszowej jest przepiękne. Naprawdę można się nim zachwycić. Z historycznych ciekawostek warto wspomnieć również o tym, że przed wspomnianym już wcześniej pożarem jaki nawiedził wieżę ratuszową, znajdował się na niej przepiękny zegar. Został on jednak zniszczony tak samo jak hełm wierzy. Będąc w pobliżu wieży warto także zwrócić uwagę na jej pion. Podobno jest ona odchylona o ponad 50 cm. Kraków jest przepięknym miastem, gdzie znajdziemy bardzo wiele interesujących obiektów i zabytków. Aby wszystkie zwiedzić i zobaczyć potrzeba poświęcić temu miastu naprawdę ogromną ilość wolnego czasu. Warto jednak zatrzymać się w okolicach krakowskiego rynku, ponieważ to tu znajduje się bardzo wiele ciekawych miejsc i obiektów jak na przykład wspomniana już wieża ratuszowa. W pobliżu niej znajdują się kawiarnie, restauracje, ogródki piwne, więc turyści chętnie się tutaj udają również po to, aby zwyczajnie usiąść i odpocząć. Nie musi być więc ona naszym głównym celem zwiedzania, ale punktem, który odwiedzimy przy okazji. Na pewno nikt, kto zdecyduje się tę wieżę poznać bliżej nie będzie zawiedziony.

Trzeba pamiętać tylko o tym, że wejście do jej wnętrza jest możliwe tylko w określonych miesiącach. Warto wcześniej dowiedzieć się, w którym czasie jest ona udostępniona do zwiedzania i wtedy w te miejsce się wybrać.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 3171