Ścieżka spacerowa - Ułańskim Szlakiem

Adres:

Krasnobród

Ścieżka spacerowa „Ułańskim Szlakiem” wynosi około 5 kilometrów i oznakowana jest kolorem zielonym.

Trasa jest historyczna, poświęcona jest pamięci 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich walczących w 1939 roku. Pokonać można ją pieszo, jak i rowerem. Szlak rozpoczyna się na Górze Grabnik, gdzie odbyło się odbicie zajętego przez Niemców Krasnobrodu. Jednocześnie nastąpiło przełamanie pierścienia okrążającego, pod dowództwem gen. W. Andersa. Na górze można zobaczyć piękną panoramę na miejscowość Krasnobród, dolinę rzeki Wieprz, oraz na Kamienną Górę i Chełmową Górę. Kolejno schodzimy w kierunku Nowej Wsi. U podnóża góry odbyło się zgromadzenie dowódców szwadronów i plutonów, zorganizowane przez płk. B. Stachlewskiego. Spotkanie miało na celu omówienie kroków przejęcia od tyłu klasztoru, zajętego przez Niemców. Dalej poruszamy się przez miejscowość Nowa Wieś, zgodnie z kierunkiem przemieszczania się 1 szwadronu 25 Pułku. Następnie kierujemy się w stronę miejscowości Turzyńca, mijając przydrożną figurkę. Idziemy przez las, następnie przechodzimy przez rów melioracyjny i udajemy się w jego wzdłuż. Docieramy do Al. NMP i dalej w kierunku Klasztoru. Mijamy Wodną Kapliczkę, oraz zbocze Kamiennej Góry. Tutaj rozegrała się ostatnia szarża, polski szwadron zaatakował kawalerzystów niemieckich. Kierując się dalej alejką, mijamy miejsce, gdzie poległ m. in.: por. T. Gerlecki, docieramy do Kościoła i Klasztoru. Kościół Nawiedzenia NMP i zespół klasztorny były miejscem, gdzie odpoczywali ułani. Stąd udajemy się na tutejszy cmentarz, gdzie również znajdują się mogiły poległych żołnierzy. Kolejnym miejscem jest mogiła Feliksy Lewandowskiej. Była poetką i artystką ludową, która towarzyszyła ułanom. Zobaczyć również można Pomnik Żołnierzy Września 1939 rok. Opuszczamy cmentarz i udajemy się na teren szkoły noszącej imię 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich. Kolejno udajemy się do centrum Krasnobrodu, gdzie następuje koniec ścieżki.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1833