Szlak rowerowy - Sztolnie na Wzgórzu Hołda

Adres:

Krasnobród

Szlak rowerowy „Sztolnie na Wzgórzu Hołda” wynosi około 40 kilometrów i oznakowany jest kolorem czarnym.

Szlak rozpoczyna się w Krasnobrodzie Podklasztora, gdzie dalej udajemy się w kierunku rezerwatu Św. Roch. Tutaj zatrzymujemy się przy kaplicy św. Rocha, gdzie zobaczyć możemy opis rozegranej bitwy w okresie powstania styczniowego. Stąd udajemy się po schodka w górę, przez las w kierunku miejscowości Lasowce. Jest to historyczne miejsce, ponieważ rozegrała się tutaj bitwa w 1943 roku przez oddziały Armii Krajowej z Niemcami. Kolejno trasą docieramy do Stanisławowa. Zobaczyć można tutaj kuźnie z 1920 roku. Następnie kierujemy się w stronę Wzgórza Hołda, mijając Skałki na wzgórzu Kamień (Piekiełko). Sztolnie w Senderkach na wzgórzu to specjalnie chroniony obszar ochrony siedlisk. Znajdują się tutaj pozostałości po eksploatacji piaskowców do wyrobu kamieni młyńskich w Nadleśnictwie Zwierzyniec. Głównie sztolnie leżą na dnie wąwozów, lekko zadrzewionych. Budynki zbudowane są z wielu komór, w których znajdują się niskie korytarze, ciągnące się i rozgałęziające w różne miejsca. Większość niestety jest zawalona i niedostępna. Tylko jedna nie uległa zniszczeniom, ani zawaleniom. Warto podkreślić też, że jest to miejsce zimujących tutaj nietoperzy. Spotkać można 9 gatunków nietoperzy, gdzie cztery są cenione w całej Europie. Stąd trasa prowadzi przez Kolonie Husiny, do miejscowości Krasnobród. Na odcinku Husiny- Krasnobród prowadzi piaszczysta droga. Zakończenie szlaku następuje obok Sanktuarium Matki Boskiej Krasnobrodzkiej.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1439