Synagoga w Krasnymstawie

Adres:

ul. Czysta 3, Krasnystaw

Krasnystaw to tak jak inne w tym regionie większe miasta były przed II wojną światową miejscem gdzie żyła i pracowała ludność Żydowska, co za tym idzie kilka procent mieszkańców to była właśnie ta kolebka.

W związku z obecnością gmin Żydowskich w Krasnymstawie utworzono tam synagogę oraz kirkut. Synagoga żydowska została wybudowana na przełomie XIX i XX wieku, a już na początku XX wieku tj. w 1914 roku uległa częściowemu zniszczeniu w wyniku działań wojennych. Z racji znacznych uszkodzeń szczególnie w murach budynku postanowiono ją odbudować i już w 1923 roku z racji inicjatywy gminy żydowskiej złożono projekt projekt przebudowy zniszczonej synagogi. Pierwsze prace zaczęły się w 1925 roku, wybudowano od strony zachodniej przybudówkę, dach pokryto trwalszą dachówką, a za synagogą wybudowano niewielka ubikację. Wnętrze synagogi zdobiły symetryczne okna oraz centralne miejsce modlitwy z bimą pod baldachimem opartym na czterech słupach. Po czasach świetności przyszedł czas II wojny światowej i masowej eksterminacji Żydów co nie obyło się bez niszczenia zarówno ich mienia jak i miejsc ich kultu, zatem w roku 1941 niemieccy żołnierze zdewastowali synagogę, a po zakończeniu wojny synagogę przebudowano i zaadoptowano na spółdzielnię krawiecką. Budynek synagogi umiejscowiony jest przy ulicy Czystej 3 i z dawnej świetności tego sakralnego miejsca niestety nie wiele zostało, zachowała się tylko ogólna bryła architektoniczna, pilastrowy podział elewacji, forma dachu łamanego. Wnętrze budynku na potrzeby zakładu krawieckiego zostało całkowicie przebudowane. Na chwilę obecną podobnie jak zaniedbany cmentarz żydowski również synagoga stoi pustkami i nie ma dla niej żadnego przeznaczenia. Przepuszczalni jest to sprawa gminy żydowskiej, która niestety nie robi z tym budynkiem nic co szło by w jego dobrą stronę.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1214