Szlak rowerowy Krościenko Wyżne - Krosno

Adres:

Krosno

Szlak rowerowy, wiodący z Krosna do Krościenka Wyżnego, jest częścią większego szlaku, wyznaczonego po ziemi krośnieńskiej w ten sposób, aby turyści mogli poznać jej całe dziedzictwo, a więc m. in. przemysł hutnictwa szkła, naftowy, architekturę czy folklor.

Dlatego też na trasie znalazły się zarówno muzea, jak i obiekty zabytkowe czy industrialne. Ponieważ Krościenko Wyżne leży praktycznie po sąsiedzku, to niedługi szlak jest polecany zarówno rowerzystom, jak i pieszym czy amatorom popularnego marszu z kijkami – nornic walkingu. Wiedzie on przez utwardzone drogi. Aby go zwiedzić, najlepiej jest zarezerwować sobie nocleg w Krośnie, ponieważ w Krościenku jest o to trudniej. Niedługą wędrówkę można urozmaicić sobie odwiedzeniem ciekawych obiektów na jej początku i końcu. W Krośnie warte polecenia jest np. Muzeum Rzemiosła. Gromadzi ono pamiątki po rzemieślnikach południowego zakątka Polski, których zawody w związku z automatyzacją przemysłu odeszły lub odchodzą w przeszłość. W Muzeum można znaleźć choćby narzędzia XIX-wiecznego tkacza. Są tam też organizowane lekcje i pokazy tkania ręcznego. Prowadzi się również pokazy wypiekania chleba „po staremu”. Ponieważ w dawnej Galicji rzemiosłem nierzadko zajmowali się Żydzi, Muzeum przechowuje także pamięć o społeczności żydowskiej w okolicach Krosna. W Krościenku Wyżnym najciekawszym obiektem jest dobrze zachowany kościół św. Marcina z początku XX w. Ściana frontowa i dekoracje okienne kojarzą się z gotykiem. Kościół posiada dwie wieże, stojące przy sobie, z których turyści mogą podziwiać panoramę miejscowości.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1166