Trasa rowerowa Krosno - Odrzykoń

Adres:

Krosno

Trasa rowerowa z Krosna do Odrzykonia-Kamieńca polecana jest tym, którzy chcą aktywnie odpoczywać, a jednocześnie poznawać historię okolic Krosna.

Wiedzie ona przez ciekawe przyrodniczo tereny, a kończy się w Odrzykoniu, znanym ze swojego zamku. Liczy ona sobie ok. 28 kilometrów. Zaczynając jej pokonywanie w Krośnie, warto wstąpić do tamtejszego Muzeum Dziedzictwa Szkła. Przedstawia ono historię krośnieńskiego przemysłu hutnictwa szkła, który zaczął się dynamicznie rozwijać w okresie międzywojennym. Eksponowane są najciekawsze wyroby szklane, a także te typowe, które w tysiącach opuszczały krośnieńską hutę. Muzeum jest częstym celem wycieczek szkolnych. Jest w wysokim stopniu interaktywne: organizuje warsztaty i pokazowe lekcje dmuchania i obróbki szkła. Na miejscu można także zakupić najbardziej oryginalne miejscowe wyroby. Jadąc przez całą trasę, turyści zazwyczaj mają na celu zobaczenie zamku w Odrzykoniu. Rozsławił go Aleksander Fredro, lokując w nim akcję swojej sztuki „Zemsta”. Jednak zanim wejdzie się do samego zamku, można przejść się krótką ścieżką przyrodniczą wokół niego, liczącą sobie ok. 1, 5 km. Stworzono ją, aby turyści mogli podziwiać różne okazy miejscowych roślin, a także ciekawe formy skalne, mające wpływ m. in. na lokację warowni. Sam zamek odrzykoński jest w dużej mierze zrujnowany, jednak w jednej z zachowanych komnat urządzono muzeum zamkowe, gromadząc zarówno elementy wyposażenia, jak i rekwizyty z ekranizacji „Zemsty”. Zamek jest położony na wzgórzu, skąd rozciągają się piękne widoki na okolicę.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1346