Cmentarz żydowski w Krynicy

Adres:

ul. Polna 33-380 Krynica Zdrój

W rejonie nowosądecczyzny znajduje się wiele wartych uwagi cmentarzy. Wśród nich są także cmentarze żydowskie. Jeden z takich cmentarzy znajduje się także w Krynicy Zdrój.

Dokładnie jest on zlokalizowany w okolicach ulicy Polnej. Jego powstanie szacuje się na XIX wiek. Cmentarz ten zajmuje powierzchnię oszacowaną na półtora hektara. Na cmentarzu znajduje się bardzo wiele grobów pochodzenia żydowskiego. Niektóre z nagrobków wykonane są z marmuru jednak większość to nagrobki z piaskowca. Cmentarz ten ma swoją okrutną krwawą historię. W okresie okupacji wojennej cmentarz ten był nie tylko miejscem pochówku żydów, ale także był miejscem ich okrutnej śmierci. Na terenie cmentarza dochodziło do masowych egzekucji na żydach. W czasach powojennych o cmentarzu żydowskim trochę zapomniano i zamiast o niego zadbać, miejscowa ludność wykorzystywała go do wyrzucania na jego terenie śmieci. Dziś na szczęście sytuacja jest całkowicie odmienna. Teren żydowskiego cmentarza został oczyszczony w roku 1987. Cmentarz w tym momencie jest zadbany. Opiekuje się nim Żydowska Gmina Wyznaniowa z Krakowa. Żydowskie cmentarze w naszym kraju są zazwyczaj bardzo zaniedbane. Tak jest w przypadku cmentarza żydowskiego znajdującego się w niedalekiej odległości od krynickiego cmentarza. Chodzi mianowicie o cmentarz żydowski zlokalizowany w Piwnicznej Zdroju. Jest on okropnie zniszczony, ponieważ przez wiele lat ludność miejscowa nie dbała o to historyczne miejsce. Na szczęście cmentarz krynicki lata zniszczeń i zaniedbania ma już za sobą. Dziś jest to miejsce zadbane, którego widokiem możemy się zachwycać. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby zwiedzać ten cmentarz ze spokojem i odpowiednim nastawieniem, ponieważ jakby nie było nie jest to tylko miejsce pochówku osób pochodzenia żydowskiego, ale także jest to miejsce wielu tragicznych i okrutnych śmierci. Szanujmy więc pamięć o tych ludziach i oddajmy im odpowiedni hołd, okażmy szacunek. Cmentarz żydowski w Krynicy naprawdę warto zobaczyć.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1942