Kościół Wniebowzięcia NMP w Krynicy Zdroju

Adres:

Kościelna 2, 33-380 Krynica-Zdrój

W Krynicy Zdroju na ulicy Kościelnej 2 znajduje się kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Parafia ta jest parafią rzymskokatolicką i przynależy do diecezji tarnowskiej. Kościół ten zbudowano w latach 1888 – 1890.

Niektóre źródła podają, że miało miejsce to w latach 1887 – 1892. Z czasem uległ on jednak modernizacji i został rozbudowany, co miało miejsce w latach 1932 do 1935. Modernizacja przebiegała według wcześniej stworzonego projektu przez Franciszka Mączyńskiego. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krynicy Zdroju zachwyca swoim pięknem. Jest to budynek, którego pierwotnym stylem jest styl neorenesansowy. Jego wnętrze naprawdę przyciąga uwagę, nie tylko turystów, ale również miejscowej ludności. Znajdziemy tutaj przepiękną drogę krzyżową, a także charakterystyczną i śliczną figurkę Matki Bożej Wniebowziętej, pod której wezwaniem znajduje się parafia. Jeśli spojrzymy na zewnątrz kościoła to zauważymy, że znajdują się przed nim dwie figury, przedstawiające Chrystusa, a także Matkę Boską. Od wielu lat parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest również organizatorem festiwalu chrześcijańskiego. Nazywany jest on „Krynickie Spotkania z Kulturą Chrześcijańską”. Prezentowane są na nim zazwyczaj różnego rodzaju zespoły i chóry wykonujące pieśni, kolędy, piosenki religijne. Naprawdę warto w takim wydarzeniu wziąć udział. Jeśli nie bezpośredni, to, chociaż posłuchać i zobaczyć je na własne oczy. Będąc w Krynicy Zdroju nie sposób ominąć kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Przejeżdżając od Nowego Sącza, jesteśmy zmuszeni przejechać obok niego, aby dotrzeć w okolice krynickiego deptaka. Skoro więc i tak jesteśmy w jego pobliżu to szkoda nie poświęcić chwili, aby zajrzeć do środka i pozachwycać się nad nim. Sądecczyzna to bardzo wiele przeróżnych atrakcji, w tym także całkiem sporo ciekawych i przepięknych kościołów, które naprawdę warto zobaczyć na własne oczy. Jeśli tylko jest to możliwe, koniecznie trzeba to zrobić!

 

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2291