Kościoł w Bielicach

Adres:

Niepokalanej 46, 74-202 Bielice

Kościół w Bielicach leży w niewielkiej miejscowości położonej w województwie dolnośląskim w powiecie nyskim w gminie Stronie Śląskie.

Wieś malowniczo położona w pasmie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Historia wsi datowana jest na rok ok. 1605 i co za tym idzie wybudowane w tej wsi budynki również mają swój historyczny wygląd i klimat. Na baczniejsza od innych uwagę i zainteresowanie zasługuje budynek sakralny tutejszego kościoła parafialnego pod wezwaniem śś. Wincentego i Walentego, sama parafia jako patrona wybrała sobie św. Jana Chrzcielna. Kościół został wybudowany w 1799 roku. Z racji że świątynia nie posiadała inwestora cały ciężar budowy pod kontem finansowym spadła na mieszkańców tej niewielkiej i typowo rolniczej wsi. Na samym początku świątynia pełniła funkcje tylko kaplicy modlitewnej, z czasem jej funkcja zmieniła się na kościół cmentarny, a dopiero w XX wieku postanowiono jej nadać status kościoła filialnego. W roku wybuchu II wojny światowej tj. 1939 z inicjatywy ówczesnego proboszcza parafii Leona Richtera kościół został wyremontowany. Przy generalnym remoncie fasady, dachu i wieli innych elementów pod uwagę konserwatorzy i artyści wzięli również malowidła ścienne we wewnątrz kościoła. Od roku 1945 kościół nie był użytkowany przez parafian ani do celów sakralnych ani do żadnych innych z racji tej zaczął powoli podupadać i niszczeć. Dzięki staraniom kolejnego księdza tym razem Stefana Witczaka w roku 1986 świątynia przeszła remont i prace konserwatorskie. W roku 1987 kościół został wpisany do rejestru zabytków. Jeśli chodzi o architekturę to świątynia jest przykładem budowli późnobarokowej, orientowanej, jednonawowej z dachem dwuspadowym. Budynek posiada dobudowaną zakrystię i wieloboczne zamkniecie prezbiterium. Frontowe wejście ubogaca dość wysoka, ponieważ pięciokondygnacyjna wieża z dachem namiotowym. Jeśli chodzi o wyposażenie na uwagę zasługuje mensa ołtarzowa jako oryginał oraz malarstwo ścienne przedstawiające patrona kościoła.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1551