Park podworski Lasocice

Adres:

Lasocie

Lasocie to miejscowość położona w zachodniej części gminy Łambianowice.

Niewielka wieś leży pomiędzy Malerzowicami Wielkimi a Piątkowicami. W miejscowości na szczególną uwagę zasługuje park podworski oraz kościół finalny p. w. Świętego Franciszka z Asyżu. Wybudowany w XVII wieku. Są to zabytki, które zostały wpisane na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Przydworski park jak i sam dwór podczas wieków znacznie podupadł. Dwór swoją historię datuje na XV wiek. Był on wielokrotnie przebudowywany m. in. w 1594 roku na zlecenie ówczesnego właściciela Jana Franciszka Troilo de Liviano a kolejny gruntowny remont przypadł na 1889 rok. Budynek dworu przez liczne i dość daleko posunięte remonty wiele stracił z pierwotnego stylu. Po ostatnim remoncie, który obejmował przekształcenie wnętrz oraz nadbudówkę piętra stracił niemal w całości cechy stylowe. Bryła budynku jest wykonana z cegły ze sklepieniem kolebkowym. Dach pokryty jest łupkiem. Obok dworu jak w większości tego typu zabudów architekci pomyśleli również o terenie okalającym takie majątki. I tak zgodnie z założeniem powstał park, który na przestrzeni wieków zmieniał swój wygląd i charakter. Z racji bliskości dużej rzeki Nysy Kłodzkiej nie było większego problemu z doprowadzeniem wody do celów upiększenia parku. W związku z czym w latach świetności parku spotkać można było prócz drzew i krzewów oczka wodne. Zadrzewienia parkowe to głównie formy liściaste takie jak: buki, dęby, olchy. Na środku oczek wodnych usypano niewielkie wysepki, które dodawały dodatkowego uroku oraz przyciągały różnoraki ptactwo wodne, którego w tym regionie jest dość dużo. Na chwilę obecną po licznych przebudowach po świetności parku niestety nie pozostało nic. Bardzo liczne szkody poczyniono w czasach PRL-u kiedy to w ogóle nie zwracano uwagi na tego typu elementy zagospodarowania przestrzennego oraz zabytki architektoniczne.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1092