Przełęcz nad Łapszanką

Adres:

Łapsze Niżne

Gmina Łapsze Niżne znana jest ze swoich walorów turystycznych. Piękne górskie krajobrazy, z bogatą fauną i florą, zabytkami i tym co charakteryzuje ten rejon, czyli stawami rybnymi, które istnieją od czasów średniowiecznych, powoduje, że teren ten jest chętnie odwiedzany przez turystów.

Tereny gminy można zwiedzać na wiele sposobów. Jednym z nich są piesze wędrówki, oznaczonymi szlakami. Najkrótszym szlakiem pieszym jest szlak Przełęcz nad Łapszanką - Osturnia. Długość tej trasy to zaledwie czterysta metrów po stronie polskiej. Szlak oznaczony jest kolorem zielonym. Oznacza to, że prowadzi do jakiegoś charakterystycznego miejsca. W tym przypadku jest to Osturnia, czyli Słowacka wioska położona na granicy z Polską. Wioska swoją popularność zawdzięcza zabytką architektonicznym, uznawanym za rusińskie, czyli karpato-ruskie zabytki ludowe. Mieszkańcy wsi mówią niezrozumiałym dialektem, który jest mieszanką językowo-kulturową. Wynika to zapewne z faktu, że wieś znajduje się na granicy państw. Sama wieś rozciągnięta jest przez siedem kilometrów, wzdłuż potoku. Jest to więc najdłuższa wieś na Słowacji, co też jest dodatkową atrakcją turystyczną. Wieś graniczy z Bukowiną Tatrzańską i Kacwinem, po stronie polskiej. Szlak Przełęcz nad Łapszanką - Osturnia swój początek ma, jak sama nazwa wskazuje, na przełęczy znajdującej się na Pogórzu Spiskim. Przełęcz jest zamknięta dwoma potokami. Po stronie polskiej jest to potok Łapszanka, który spływa do miejscowości Łapszanka. Po stronie Słowackiej jest to Osturniański Potok, który spływa do doliny w, której znajduje się Osturnia. Na przełęczy wybudowana została kapliczka, która wyposażona została w dwa dzwony. Służyły one do tego, żeby ostrzegać lokalną ludność przed burzami. Miejscowi wierzą również, że mają one moc odpędzania burzy. Kapliczka jest doskonałym miejscem obserwacyjnym. Z miejsca gdzie jest postawiona, rozciąga się doskonały widok na Tatry. Trasa tego szlaku nie jest trudna i sługa, wiec jest polecana dla rodzin z dziećmi.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1806