Dawna Mansjonaria

Adres:

Świętoduska 2, Łęczna

Łęczna jest niespełna dwudziestocztero-tysięcznym miastem położonym w województwie Lubelskim, w powiecie łęczyńskim.

Miasto jest siedzibą władz zarówno powiatowych, jak i gminnych. Miasto Łęczna leży pomiędzy dwiema rzekami. Od zachodu pomiędzy rzeką Wieprza, a od północy pomiędzy rzeką Świnka. Tereny gminy Łęczna są bardzo specyficzne jeśli chodzi o uwarunkowania przyrodnicze. Powodem tego są właśnie dwie rzeki, które płyną w taki sposób, że gmina podzielona jest na trzy regiony. Są to: Polesie Lubelskie, Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie i Kotlina Dorohucka. Złożoność przyrodnicza tego rejonu powoduje, że jest on niezwykle chętnie odwiedzany przez turystów. Podobny wpływ na atrakcyjność turystyczną ma historia Łecznej i zabytki znajdujące się na terenie całej gminy. Pierwsze wzmianki o Łęcznej pochodzą już z trzynastego wieku. Jako miasto Łęczna zaistniała jednak dopiero w wieku piętnastym, dokładnie w 1467 roku. Wtedy właśnie właściciel Łęcznej. którym był Jan z Tęczyna, uzyskał prawa miejskie u Kazimierza Jagiellończyka. Obecnie jedną za największych atrakcji turystycznych Łęzznej jest Dawna Mansjonaria. Jest to stary budynek, który wybudowany został w siedemnastym wieku, dokładnie w 1639 roku. Dawna Masjonaria to budynek o stylu późnobarokowym, który miał służyć jako dom dla księży misjonarzy. Jako takowy służył do 1715 roku, kiedy to strawił go pożar. Budynek odbudowano w osiemnastym wieku i pod koniec osiemnastego wieku przeznaczony został przez ówczesnego biskupa na plebanię. Obecnie obiekt wpisany jest do rejestru zabytków. Jako takowy odiwedzany jest chętnie przez turystów, którzy zachwycają się nie tylko jego stylem architektonicznym, ale też jego historią i otoczeniem. Ciekawostką jest studnia, która znajduje się na podwórzu. Jest ona nadal czynna i wykorzystywana.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1559