Kościół św. Marii Magdaleny w Łęcznej

Adres:

Świętoduska 2, 21-010 Łęczna

Łęczna jest miastem położonym w województwie Lubelskim w powiecie łęczyckim.

Obecnie miasto liczy około dwudziestu czterech tysięcy mieszkańców. Miasto zostało założone już w trzynastym wieku. Jednak do piętnastego wieku funkcjonowało jako osada wiejska. Dopiero w 1467 roku ówczesny właściciel wsi, czyli Jan z Tęczyna uzyskał u Kazimierza Jagiellończyka prawa miejskie, a przez to też prawo do organizowania jarmarków. Obecnie tak miasto, jak i cała gmina Łęczna jest chętnie odwiedzana przez turystów. Powodem jest złożony klimat, który tworzony jest przez dwie rzeki przepływające przez gminę. Dzięki temu gmina podzielona jest w sumie na trzy strefy klimatyczne, które powodują zróżnicowanie przyrodnicze. Oprócz tego w gminie znajduje się mnóstwo zabytków. Jednym z nich jest Kościół św. Marii Magdaleny w Łęcznej. Kościół wybudowany został w siedemnastym wieku. Obecnie znajduje się na trasie Szlaku Renesansu Lubelskiego i jest jednym z zabytków renesansowych, które znajdują się w tym województwie. Kościół zbudowany jest z cegieł i kamieni. Postawiono go na planie krzyża. Długość świątyni wynosi czterdzieści pięć metrów, a jej szerokość dwadzieścia metrów. Kościół św. Marii Magdaleny w Łęcznej jest jednym z najchętniej odwiedzanych zabytków w mieście. Głównie ze względu na to, że ma pomieszane style. Bowiem zbudowany jest w stylu renesansu. A jego wyposażenie to pięć barokowych ołtarzy oraz rokokowy ołtarz główny. Do tego liczne zabytki i rzeźby znajdujące się wewnątrz świątyni. Otoczenie Kościoła św. Marii Magdaleny w Łęcznej, to Dawna Masjonaria, czyli dom przygotowany dla księży misjonarzy, który jest wpisany do rejestru zabytków. Przy kościele znajduje się też dzwonnica, która również jest zabytkiem pochodzącym z osiemnastego wieku i przyciągającym uwagę turystów. Warto zobaczyć te zabytki.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1715