Bazylika Dominikanów

Adres:

Złota 9, 20-112 Lublin

Telefon:

81 532 89 80

Lubelska Bazylika pod wezwaniem św. Biskupa Męczennika jest zaliczana do najbardziej istotnych zabytków, jakie można zwiedzić w Lublinie.

Kościół liczy 764 lata i został on uznany za bazylikę mniejszą. Obiekt jest położony na Starym Mieście, jest płynnie wkomponowany w architekturę tego miejsca i niezwykle często można tu spotkać zakochanych ludzi, którzy rozpoczynają tu nową drogę życia biorąc ślub. Kościół posiada fasadę dwu wieżową, wieże zaś posiadają po dwie kondygnacje. Przed wejściem do obiektu znajduje się kruchta. Sam kościół posiada podłużny kształt, na zewnątrz zaś widoczne są dwie kaplice. Jedna z nich upamiętnia ród Tyszkiewiczów. Całość obiektu sakralnego jest utrzymana w tematyce gotyckiej. Hala zakonna składa się z trzech naw. Stanisława Biskupa położona w Lublinie na Starym Mieście jest niezwykle istotnym zabytkiem architektonicznym które warto obejrzeć będąc w kozim grodzie kiedy przyjrzymy się dokładnie kościołowi zauważymy na dachu widać szczyt schodkowy który jest typowy dla epoki renesansu. Specyfiką obiektu jest fakt, iż otacza go aż jedenaście kaplic. Przesuwają się one na wzór ruchu wskazówek zegara. W kaplicach znajdują się ołtarze, które zostały wzniesione w osiemnastym wieku. Są one dedykowane świętym. Warto również poświęcić czas na zwiedzenie części przyklasztornej. Tu właśnie można niezwykle często obejrzeć cykliczne wystawy na które to zapraszane są wybitne osobistości związane ze światem kultury oraz sztuki. Szczególnie ważnym przedsięwzięciem była wystawa poświęcona twórczości Ryszarda Kapuścińskiego. Na tej imprezie gościła małżonka zmarłego pisarza, która to wspominała ich wspólne losy. Można było wówczas obejrzeć wspaniałe zdjęcia z wypraw, jakie to odbył Ryszard Kapuściński. Warto zatem zajrzeć tu, na Stare Miasto celem zwiedzenia tej świątyni.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1000