Brama Rybna

Adres:

Lublin

Brama Rybna w przepięknym, zielonym mieście Lublin to miejsce warte odwiedzenia.

Warto tu mieć wiedzę, iż obiekt ten jest wspaniale położony na jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc Koziego Grodu – jest to mianowicie słynne Stare Miasto. Historia i niepodważalne przekazy historyczne donoszą nam, iż jest to właściwie brama miejska, która pochodzi aż z czasów piętnastego wieku. Setki lat zatem przetrwała właśnie po to, by mówić nam o dumnej przeszłości miasta Lublin. Obiekt został wzniesiony dokładnie w roku 1448. Historia mówi, że w roku 1569 budynek był zasobny w dwa piętra, na którym to zlokalizowane były mieszkania. Potem brama została rozebrana, zaś następne lata sprawiły, iż ponownie możemy podziwiać lubelską Bramę Rybną. Warto wiedzieć, iż pierwszy właściciel tego budynku – Jan Kretek wzbogacił obiekt o drewnianą nadbudówkę. Renowacji przedmiot ten doczekał się po drugiej wojnie światowej, zaś dokładnie w 1954 roku budynek został dość rzetelnie wyremontowany po to, abyśmy mogli dziś podziwiać jego urodę. Kiedyś w tym miejscu można było spotkać lubelskich handlarzy, których dzieje śpiewa wiatr po dziś dzień w tym miejscu. Handel odbywał się właśnie przy Placu Rybnym. Duch tamtych czasów przyjazny jest dla każdego, kto spocznie przy regionalnym piwie na starym mieście i zechce cieszyć się pięknem chwil, które mijają bezpowrotnie. Kiedyś lubelska Brama Rybna stanowiła własność tych osób, które były własnością wchodzącą w skład zasobnych dóbr, w tym kamienicy przy ulicy Rynek 5, która to znakomicie zachowała się po dziś dzień. Budynek, który został zrekonstruowany w dwudziestym wieku wyróżnia się niewiele mówiącą o stylu architekturą, zaś jest on wyposażony w prostokątne okna, które są usytuowane w sposób harmonijny. Urodę tego miejsca stanowi fakt, iż na jego elewacji wokół okien znajdują się malowidła oraz koronkowe gzymsy.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1513