Kościół św. Mikołaja na Czwartku

Adres:

ul. Ks. Słowikowskiego 1, Lublin

Kościół św. Mikołaja w Lublinie to budynek o charakterze sakralnym, który to posiada bardzo bogatą historię. Badacze historii oraz jej pasjonaci wiedzą o tym doskonale, że już w wieku piętnastym siedzibę swoją miał tu parafia.

Świątynia ta jest usytuowana na Wzgórzu Czwartek i bardzo trudno ją przeoczyć. Przekazy historyczne mówią, że autorem pomysłu parafii był Mieszko I. Współcześnie możemy podziwiać relikt przeszłości z czasów siedemnastego wieku, kiedy to zyskał on swój dumny, renesansowy kształt. Wewnątrz świątyni znajdują się liczne cenne pamiątki o charakterze liturgicznym oraz krypty. Tu właśnie spoczywa lubelski kasztelan – Kajetan Szeptycki. Każdy, kto jest wrażliwy na piękno architektury koniecznie powinien powędrować w te strony. Każdego dnia można tu spotkać handlarzy, którzy niestrudzenie oferują tu swoje towary. Kościół widać z daleka i jest on od wczesnych wiosennych dni otoczony żywą zielenią. Podkreśla ona renesansową urodę budynku. Dobrze jest również wiedzieć, że ta zacna budowla jest uznawana za jedną z najstarszych w województwie. Sama bryła wyróżnia się prostotą i została wzniesiona z cegły oraz kamienia, co sprawia, że po dziś dzień budynek jest solidny. Projekt jest jednonawowy, zaopatrzony dwuspadowym dachem. Prostota wnętrza jest niezwykle urokliwa i pozwala skupić się na ołtarzu głównym. Punktem czołowym jest tu postać świętego Mikołaja. Jest to złocona, pięknie wykonana rzeźba przedstawiająca wizerunek świętego. Świątynia posiada też dwa boczne ołtarze. Atrakcją są takie elementy, jak chrzcielnica, czy też ambona, które to zostały zrealizowane w Fabryce Wag samego Wilhelma Hessa w wieku dwudziestym. Prostocie wnętrza towarzyszą złocenia oraz drewniane brązy, które to zostały z typowym dla obiektów sakralnych kunsztem wplecione w architekturę obiektu.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1443