Muzeum na Majdanku

Wstęp:

Wolny

Adres:

Ul. Droga Męczenników Majdanka 67, 20-325 Lublin

Telefon:

(+48) 81 710 28 33

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Państwowe Muzeum na Majdanku powstało po to, by upamiętnić niezwykle smutny okres w dziejach historii ludzkości, kiedy to na terenie Lublina doszło do masowej zagłady Polaków oraz żydów.

Placówka ta została utworzona w 1944 i jest kojarzona ze smutnym czasem okresu drugiej wojny światowej. Miejsce to stanowiło niegdyś obóz koncentracyjny, jaki istniał to 1941-1944. Warto wiedzieć, że potoczna nazwa Majdanek podchodzi od dzielnicy, w której to znalazła się owa placówka. Dzieje tej instytucji są smutne i nieodzownie kojarzą nam się z okresem drugiej wojny światowej, kiedy to dochodziło do masowej zagłady Żydów oraz Polaków. Na wstępie pomysłu związanego z tą inwestycją myślano o tym, aby pomieścić tu kilka tysięcy więźniów. Jednakże smutne losy sprawiły iż zginęło kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Mówi się o tym, że ofiar tych było 78059 tysięcy osób. Muzeum na Majdanku stworzone w 1944 roku na bazie byłego obozu koncentracyjnego, stanowiło pierwsze tego typu miejsce na całym świecie. Wart wiedzieć przy tym, że w 25 rocznicę Wyzwolenia Majdanka został tu wzniesiony pamiątkowy pomnik, którego pamięć odnosi się do ofiar nazizmu i autorem jego jest wybitny inżynier architekt. Warto zwrócić na to uwagę, iż obiekt jest zbudowany z dwóch części. Mowa tu o monumentalnej bramie oraz potężnym mauzoleum, w którym to znajdują się ludzkie prochy pozbierane z terenów obozu. Muzeum zostało odznaczone medalem zasłużony kulturze Gloria Artis i było to w 2009 roku. Każdy, kto legitymuje się mocnymi nerwami będzie mógł tu obejrzeć pamiątki po tych, którzy odeszli z tego świata w niezasłużonym cierpieniu. Są to wszelkiego rodzaju ubrania, buty oraz zdjęcia upamiętniające osoby, jakie zostały zgładzone w tym miejscu. Dziś każdy, kto przejeżdża Drogą Męczenników Majdanka może popatrzeć na imponujący pomnik, który dowodzi nam o kruchości ludzkiego życia.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 942