Nowy Ratusz w Lublinie

Adres:

Plac Władysława Łokietka 1, 20-400 Lublin

Nowy Ratusz w Lublinie to szczególne miejsce dla każdego regionalnego patrioty.

Warto wiedzieć bowiem, iż budynek jest adresem pod którym urzęduje sam Prezydent miasta Lublin. To również obiekt, który został wzniesiony w okresie 1827 – 1828 roku i nawiązuje w swojej architekturze do klasycznego stylu. Taka sytuacja ma miejsce również w chwili obecnej pomimo tego, że losy historii różnie odbijały się na zabytkach architektonicznych Lublina. Warto wiedzieć, że został on wzniesiony w miejscu, gdzie niegdyś urzędowali zakonnicy, którzy to spowolnili ze względu na swoją decyzję budowę Ratusza. Już w bardzo zamierzchłych latach o wybudowaniu takie placówki myślał Zygmunt Trzeci Waza. Był on żywo zainteresowany tego rodzaju przedsięwzięciem. Plany jednak zostały zmienione ze względu na to iż do Lublina przybyli karmelici, którzy właśnie to miejsce postanowili wybrać sobie na swoją siedzibę. Smutny czas drugiej wojny światowej to moment, kiedy wzniesiony budynek został zdewastowany. Dzieje te miały również miejsce w 1944 roku, kiedy wyzwolono Lublin. Pomimo tak tragicznych losów budynek został odbudowany w 1948 roku do 1952 roku. Wówczas pieczołowicie zbadano o to, aby architektura nawiązywała do klasycystycznego stylu. Warto również wiedzieć, iż miejsce to jest położone na rogu Deptaka oraz ul. Lubartowskiej. Tu również mieści się wiele cennych architektonicznie obiektów. W budynku Nowego Ratusza w Lublinie niegdyś mieściła się Sala Ślubów. Obecnie urzęduje tu Prezydent z Lublina, który to współpracuje z licznymi miastami partnerskimi z całego świata. Ciekawostką jest też fakt, iż właśnie tutaj nakręcono jeden z odcinków popularnego serialu. Dobrze jest wybrać się choćby w to miejsce, gdzie zawsze o godzinie dwunastej w południe jest odgrywany hejnał. Zimą zaś tradycyjnie stoi tu choinka.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1254