Synagoga w Lublinie

Adres:

Lubartowska 85, 20-001 Lublin

Synagoga w Lublinie została wzniesiona w 1930 roku i jest położona przy ulicy Lubartowskiej.

Przez długie lata stanowił on siedzibę Akademii Medycznej. Stało się tak tuż po zakończeniu wojny, zaś wcześniej obiekt pełnił funkcję religijną. Niegdyś mieściła się tu sala wykładowa jesziwy. Okres drugiej wojny światowej to mroczny czas, kiedy placówka popadła w ruinę. W tym czasie dokonano wielu zniszczeń wartościowych przedmiotów związanych z obrządkiem religii żydowskiej. Obecni włodarze dokonali adaptacji architektonicznej obiektu, uwzględniając przy tym potrzeby studentów Akademii Medycznej. Podczas przebudowy zamurowano okna, zmieniono kolorystykę wnętrz. Rok 2003 to ponowne zmiany w tym obiekcie. Na taką sytuację miał wpływ fakt, że obiekt stał się własnością Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. Podczas remontu wymieniono strop, który wyraźnie był zniszczony. Położono także nowy parkiet. W tym czasie dokonano wielu przebudów na podstawie zdjęć. Celem inwestycji było zatem nawiązanie do dumnej przeszłości tego miejsca, kiedy to w ścianach były zamurowane pod rządami Uniwersytetu Medycznego okna. Prace remontowe skupiły się też na powrocie do dawnej bazy kolorystycznej. Swoją barwę zmieniły zatem ściany oraz kolumny. Synagoga doczekała się otwarcia w 2007 roku i był to niezwykły moment dla całej społeczności żydowskiej. Jej wielkość to 200 m 2, które to znajduje się na drugim i trzecim piętrze. Obiekt posiada tradycyjnie oddzielną galerię przeznaczoną dla kobiet. Całość wykonana została z prostotą, eksponując przy tym najważniejsze dla religii symbole. Aron ha-kodesz, czyli specjalna szafa w której to przechowuje się zwoje Tory stanowi podstawowy element sali modlitewnej. Budynek położony w Lublinie przy ulicy Lubartowskiej to symbol tożsamości religijnej, który znakomicie dowodzi tego, że miasto jest sercem, gdzie spotyka się wiele kultur.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 990