Zespół pałacowy w Międzyrzecu Podlaskim

Adres:

Lubelska, Międzyrzec Podlaski

Na zespół pałacowy w Międzyrzecu Podlaskim składa się kila budynków. Oprócz samego pałacu zaliczają się tu także zabudowania gospodarcze, stajnie, oficyna oraz park, który otacza wszystkie te zabudowania.

 Jest to miejsce o bogatej przeszłości, bo już w XV wieku istniał tutaj drewniany dwór, należący do Jana Nasutowicza. W kolejnych latach tereny te przechodziły z rąk do rąk, a dworki miały swoje gorsze i lepsze lata. Dzisiaj możemy tutaj oglądać przede wszystkim pałac pochodzący z lat 20. XIX stulecia. Jest to modernistyczny budynek, murowany oraz otynkowany. Wybudowano go na planie litery „L”, a całość jest dwukondygnacyjna z mieszkalnym poddaszem. Jest to bardzo interesujący budynek, który przez lata służył m. in. jako zamiejscowy oddział Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, co sprawiło, że został on gruntownie wyremontowany. Niedaleko pałacu znajduje się murowana oficyna, powstała na planie prostokąta, także dwukondygnacyjna. W otaczającym parku znajdziemy natomiast także kapliczkę Świętego Floriana oraz tzw. Basztę, czyli pozostałość dawnego pałacu, istniejącego w połowie XIX stulecia. Sam park ogólnie dzisiaj jest trochę zaniedbany, ale także dzisiaj miło nim pospacerować. Do zespołu pałacowego zaliczają się także dawne stajnie, znajdujące się na zachód od pałacu. Są to jednokondygnacyjne budynki pochodzące z lat 1845-50. Trochę dalej zachowały się dawne zabudowania gospodarcze, m. in. gorzelnia pochodząca prawdopodobnie z tego samego czasu, co stajnie. Inne źródła twierdzą jednak, że obiekt powstał dopiero po 1888 roku. Cały zespół pałacowy, mimo że trochę zapomniany i zapuszczony, warty jest uwagi. To obiekt o bardzo długiej i ciekawej historii, który przez lata przyciągał najważniejsze postacie żyjące w tych stronach. Dzisiaj jest to jednak niewątpliwie jeden z najważniejszych miejskich zabytków.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2266