Ścieżka w rezerwacie "BAGNO PRZECŁAWSKIE"

Adres:

Mielec

Ścieżka w rezerwacie "BAGNO PRZECŁAWSKIE" położona jest w miejscowości Przecław położonej w gminie Mielec.

Sam rezerwat przyrody to ok 25 ha powierzchni chronionych. Pod ochroną są przede wszystkim skupiska roślinności torfowiskowej, które są charakterystyczne dla krajobrazu Kotliny Sandomierskiej. Rezerwat powstał w 1979 roku, sama ścieżka biegnąca przez rezerwat to zaledwie 830 metrów, ale znakomicie oddaje i pokazuje piękno przyrody, występujące tu drzewostany itp. W rezerwacie znajduje się wiele rzadkich i ciężko spotykanych roślin torfowiskowych takich jak: modrzewica zwyczajna, żurawina błotna, rosiczka okrągłolistna. Spotkać tu również możemy typowo bagienne owady i zwierzęta, dla których bagienny krajobraz to raj do życia. Szlak przecławski, który jest dłuższym szlakiem przeznaczony jest dla turystyki zarówno pieszej jak i rowerowej i prowadzi od rynku w Przecławiu przez bagna przecławskie do szlaku znajdującego się przy legendarnym miejscu, Grobie Dragona’’. Który związany jest z potopem szwedzkim, a dokładnie z potyczka jaka miała miejsce w Korzeniowie w 1656 roku. Były to działania ze strony szwedzkiej przeciwko ówczesnemu dziedzicowi. Drogony to formacja, która przybyła na ratunek dziedzicowi, przy działaniach wojennych śmierć poniósł dowódca dragonów Tłocki. I w tym miejscu po pomad 344 latach lokalna ludność postawiła pomnik i krzyż upamiętniający waleczność żołnierzy i ich poświęcenie dla dobra wsi. Cały szlak zachęca do wędrówki tajemniczymi torfowiskami leśnymi.

Odwiedziłeś oceń:
(2 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1956