Jesienna Bajka w Tatrach

Wydarzenie archiwalne
Piątek, 27 październik 2017 10:00 WOLNY
Adres:

Aleja Tysiąclecia 37, 34-400 Nowy Targ

Jesienna Bajka w Tatrach

Kolejne spotkanie litewskich i polskich zespołów artystycznych już 27 października (piątek) w godz.10.00-12.00 w nowotarskim MOKu.  Wystąpią: Zespół Instrumentów Tradycyjnych „Kankles" (Litwa), Młodzieżowy  Zespół Tańca Ludowego „Alanta" (Litwa), Grupa folklorystyczna „ALSŪNĖ" (Litwa), Dziecięca Orkiestra Barabanów (Bębnów) (Litwa) oraz Dziecięcy Zespół Góralski  ''Mali i Młodzi Hyrni (Polska). Wstęp wolny – zapisy grup szkolnych: tel. 18 266 21 32, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript..

O zespołach:

Zespół Tradycyjnych Litewskich Intrumentów Ludowych KANKLES

Progimnazjum,,Vyturio"  miasta Kłajpeda, Litwa. Kierownik artystyczny Alma Żukene.

W szkolnym zespole ćwiczą już trzeci rok dziewczynki - uczennice 6-8 klas. Zespół bierze udział w festiwalach instrumentalnej i ludowej muzyki, występuje na odświętnych przedsięwzięciach szkoły i miasta. Pomyślnie współpracuje z wokalnymi zespołami i galeriami. Dziewczynki dobrze śpiewają różne piosenki, lecz najbardziej lubią piosenki rodzinnnego miasta Kłajpedy.

Młodzieżowa Grupa Tańca Ludowego  ALANTA

Gimnazjum miasteczka Аlanta, Моletski rejon, Litwa. Kierownik artystyczny i główny choreograf: Audronė Ališkevičiūtė.

Młodzieżowa Grupa Tańca Ludowego ALANTA utworzony w 2008 roku. Wszyscy tancerze to uczniowie gimnazjum. Skład zespołu co roku odnawia się i uzupełnia młodszymi tancerzami – wraz z ukończeniem szkoły przez starszych uczniów. W programie ALANTA znajdziemy ludowe tańce, piosenki, obrządki różnych regionów Litwy.

Zespół jest aktywnym uczestnikiem świąt rodzinnego miasta, różnych republikańskich imprez kulturalnych, wielokrotnym zwycięzcą i laureatem konkursów tańca ludowego na Litwie, stałym uczestnikiem święta piosenki i tańca Litwy.

Folklorystyczna Grupa "ALSŪNĖ"

Centrum Kultury miasta Moletai, Litwa. Kierownik artystyczny Rita Pelakauskienė.

Folklorystyczna Grupa ALSŪNĖ reprezentuje Centrum Kultury miasta Moletai, które znajduje się we wschodniej części Litwy. Zespół ALSŪNĖ został utworzony  na początku lata 2017 roku. W grupę połączyły się dziewczyny i  kobiety, które śpiewają w gatunku folkloru, mają też doświadczenie w koncertowych występach na scenach różnych festiwali i konkursów. Dużą część repertuaru folklorystycznej grupy stanowią SUTARINTES - litewskie wielogłosowe chóralne piosenki, które są włączone do listy niematerialnej kulturalnej spuścizny UNESCO. To unikalny gatunek litewskiego folkloru, wykonanie którego wymaga od wykonawców wysokiego mistrzostwa, szczególnej wzajemnej zgody i  obopólnego odczucia.

Dziecięca  Orkiestra Bębnów (Barabanów)

Pierwsza w Litwie Dziecięca Orkiestra Bębnów utworzyła się w Progimnazjum,,Vyturio" w mieście Kłajpeda w 2014 roku. Muzycy grają na brazylijskich karnawałowych bębnach. Takie orkiestry oglądają widzowie karnawału Rio de Janeiro. Zespół aktywnie bierze udział na przedsięwzięciach szkoły, miasta i całej republiki, jest wielokrotnym zwycięzcą festiwali i konkursów w Litwie i za granicą. Dobosze przyjaźnią się z piłkarskim klubem "Atlant" miasta Kłajpedy, grają przed współzawodnictwami i w czasie przerw. Utwory dla orkiestry przygotowuje kierownik orkiestry Augustinas Užkuratas.

Dziecięcy Zespół Regionalny Mali i Młodzi Hyrni

Zespół powołał w 1982 roku Bronisław Warpecha, który wówczas prowadził zespół Hyrni działający przy Zakładowym Domu Kultury ówczesnych Zakładów Przemysłu Skórzanego NZPS "Podhale" w Nowym Targu. Obydwa zespoły powstały z potrzeby serca ich założyciela, ale też w odpowiedzi na sentyment i pragnienie kontynuowania tradycji regionalnych przez mieszkańców pobliskich podhalańskich wiosek, którzy przybywali do Nowego Targu za pracą i tutaj się osiedlali. Obecnie zespołami kieruje syn założyciela – Maciej Warpecha.

Jesienią 2015 roku utworzony został zespół Młodzi Hyrni, którego członkami jest młodzież - uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Mali Hyrni z kolei zrzeszają najmłodsze dzieci oraz uczniów szkół podstawowych.

Hyrni (zespół dorosły) aktualnie spotykają się na próbach w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu, zaś Mali i Młodzi Hyrni, niezmiennie od lat, działają pod patronatem Spółdzielczego Domu Kultury w Nowym Targu. Zespoły prezentują folklor górali podhalańskich, zarówno w programach autentycznych, opartych na zwyczajach i tradycyjnych obrzędach, jak również w programach artystycznie opracowanych. W ostatnim okresie szczególnie trwałe i serdeczne są kontakty z zespołami węgierskimi. Zespoły dziecięcy i młodzieżowy liczą około 60 osób. Poprzez lata swej działalności wykształciły wielką rzeszę tancerzy, śpiewaków i muzykantów. Stale, z otwartym sercem, przyjmują w swe szeregi wszystkich, którzy chcą spełniać pasje związane z tradycją podhalańską, pragną uczyć się tańca, śpiewu i gwary oraz kultywować zwyczaje i nieść swoje dziedzictwo w świat. Znaczącą rolę w działalności Małych Hyrnych i Młodych Hyrnych odgrywają Rodzice, którzy wspomagają Kierownictwo Zespołów przy organizowaniu różnego rodzaju uroczystości, koncertów, wyjazdów.

BĘDĘ TAM:
Przeczytano: 792