Tym razem zaczynamy 4 marca (sobota) o godz. 16.00 na sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu (al. Tysiąclecia 37), Galą najpiękniejszych arii operowych i operetkowych oraz baletem w wykonaniu Narodowego Teatru Opery i Baletu z Odessy. Czy może być coś piękniejszego niż uczucia wyrażane tańcem, muzyką i śpiewem? Na to pytanie odpowie Państwu właśnie ten koncert. W programie m. in.: J. Bizet Carmen Uwertura; E. Kalmann Księżniczka Czardasza Co się dzieje, oszaleje; L. Bernstein West Side Story Czuję się piękna; R. Cocciante Dzwonnik z Notre Dame Bell; L. Dalla Caruso; E.L. Weber Koty Pamięć; czy J. Wiliams Gwiezdne Wojny, Marsz Imperialny. A to początek. Bilety: 100zł.
9 marca (czwartek) będzie „świętem książki", bowiem najpierw zapraszamy do Muzeum Podhalańskiego (Ratusz, Rynek 1) na godz. 17.00 na promocję książki Tadeusza Morawy pt. „Rotmistrz Włodzimierz Budarkiewicz – partyzant, przyjaciel Witolda Pileckiego". Jest to pierwsza i jak się wydaje udana próba opracowania biografii znakomitego dowódcy i oficera II Rzeczypospolitej. Wsławiony w walkach podczas kampanii wrześniowej 1939 r., w okresie okupacji na Podhalu pełnił funkcję zastępcy dowódcy 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej. W publikacji autor zamieścił szereg nieznanych i niedostępnych dotychczas badaczom dokumentów źródłowych oraz archiwalnych zdjęć. Wstęp wolny.
Także 9 marca (czwartek) tym razem o godz. 19.30 w MOK (al. Tysiąclecia 37) odbędzie się promocja tomiku poezji „Cary" Renaty Lipkowskiej, połączona z widowiskiem zespołu regionalnego „Śwarni". Renata Lipkowska jest przedstawicielką współczesnych kobiet Podhala, a również w prostej linii spadkobierczynią etosu góralki, uformowanego przez pokolenia. Od dłuższego już czasu wplata w kilim swego życia złotą nić poezji, w której przeglądają się wszystkie codzienne doświadczenia. Miłość i macierzyństwo, zachwyt i lęk, uśmiech i łzy, żal za utraconym i nadzieja na nadchodzące sprawiają, że zdarzenia na pozór zwykłe nabierają głębi i czaru. Wstęp wolny.
Powrócimy do Muzeum Podhalańskiego (Ratusz, Rynek 1) tydzień później 16 marca (czwartek), by o godz. 17.00 spotkać się na wernisażu wystawy pt. „Obrazy, projekty, koronki – Mieczysław Szopiński". Mieczysław Szopiński to artysta, który większość swojego twórczego życia związał z Podhalem, a w sposób szczególny z Nowym Targiem. Wystawa obejmuje cześć biograficzną wydobywając ciekawe, dotąd nieznane wątki z życia artysty; jego działalność jako projektanta koronek oraz kilimów; a także jako pedagoga podhalańskich szkół artystycznych. Zasadniczą część wystawy stanowią obrazy: oleje i akwarele; wśród których najwięcej miejsca zajmują pejzaże Tatr oraz widoki zmieniającego się na przestrzeni lat Nowego Targu. Wstęp wolny. Wystawa potrwa do 9 czerwca 2017, a towarzyszą jej warsztaty dla szkół podstawowych i gimnazjów "W pracowni artysty" oraz lekcje muzealne "Środowisko artystyczne Nowego Targu w okresie międzywojennym". Koszt 5zł/uczeń.
Kolejny już raz zapraszamy na spotkanie z cyklu „Młoda Podhalańska Filharmonia zaprasza", również w dniu 16 marca (czwartek), ale o godz. 18.00 w Państwowej Szkole Muzycznej (ul. Parkowa 12). Tym razem z tytułem spotkania „Mistrz i Uczeń". Gwarantujemy, że ci z Państwa którzy wybiorą się na koncerty z tego cyklu, będą później chętnie powracać na kolejne spotkania. Wstęp wolny.
Marzec miesiącem poezji! W Galerii BWA Jatki (ul. Kościuszki 4) w dniu 23 marca (czwartek) o godz. 17.00 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Mam Wam coś do powiedzenia", które tym razem będzie spotkaniem poetyckim z laureatami VI edycji konkursu Jednego Wiersza im. Jerzego Tawłowicza. Konkurs organizowany przez Tygodnik Podhalański. Miłośnicy poezji znajdą „tradycyjną" poezję, ale też jej wersję gwarową. Wstęp wolny.
Marzec to też czas Wielkiego Postu. W tym czasie od lat Parafia Jana Pawła II przygotowuje Misterium Męki Pańskiej w tym roku z podtytułem „Nasz Bóg jest wielki". Reżyserem Misterium będzie Piotr Piecha, a za scenariusz odpowiada Dk. Marcin Napora. Zaś premierowe spektakle odbędą się w MOK (al. Tysiąclecia 37) w dniach 25 marca (sobota) o godz. 18.00 i 26 marca (niedziela) o godz. 15.00 i 18.00. Wstęp wolny – wejściówki z parafii.
Na koniec spotkanie (już 87!) z Salonem Poezji z podtytułem „Emil Zegadłowicz Pan na Gorzeniu" w dniu 26 marca (niedziela) o godz. 11.00 w Ratuszu, Rynek 1. Wraz z aktorami Sceny Polskiej Teatru w Czeskim Cieszynie - Lidią Chrzanówną, Ryszardem Pochroniem i Marianem Mazurem - poznamy twórczość Emila Zegadłowicza. Skandalisty, a jednocześnie wrażliwego piewcy mowy ziemi, nieba i ludzi. Poezja ta wyrosła na tle ukochanych Beskidów, jasna po stronie słonecznej, mroczna po stronie cienistej. W Salonie nie zabraknie również góralskich rytmów, pełnych pasji i miłości do tradycji. Wstęp wolny.