Rynek w Nysie

Adres:

Rynek, Nysa

Prastara osada Nysa, położona na Przegórzu Sudeckim w końcu XII wieku stała się siedzibą księstwa nyskiego, które przypadło biskupom wrocławskim.

W 1308 roku miasto otrzymało prawa miejskie, w połowie XIV wieku zostały wzniesione mury obronne, z małej osady powstało duże osiedle. Nysa to przede wszystkim centrum miasta, które stanowi Rynek. Od strony Nysy Kłodzkiej, zachodnią część starego miasta otwiera Fort św. Jadwigi, nieco dalej Rynek otaczają fragmenty murów z Wieżą Bramy Wrocławskiej, zlokalizowane na południe od katedry nyskiej. Na południowy zachód od Bramy Wrocławskiej zlokalizowana jest Brama Ziębicka z wież. Zabudowę głównego placu rynku w Nysie tworzą odbudowane domy z XV i XVI wieku (kamienice numer 56-60) oraz barokowa fontanna z 1700 roku, a także Dom Wagi Miejskiej z 1604 roku, będący przykładem zabytku, który powstał w stylu renesansu niderlandzkiego. Boczne uliczki odchodzące od rynku tworzą domy barokowe, mieszczańskie. Na północnym wschodzie od rynku wyróżnia się sylwetka kościoła św. Jakuba, obecnie katedra nyska z XV wieku z 19 kaplicami gotyckimi i barokowymi, z zakrystiami i kruchtami. W czasie II wojny światowej historyczna zabudowa rynku w Nysie została zniszczona, obecnie miasto prowadzi pracę, by przywrócić układ zabudowy sprzed 1945 roku. Przedwojenna zabudowa Nyskiego Rynku wraz z otaczającymi ja kamieniczkami uchodziła za jedną z najpiękniejszych w miastach na Śląsku. Interesującą dla turystów atrakcją w Rynku jest wieża ratuszowa, pochodząca z XV wieku. Kilka lat temu miasto zdecydowało się, by obiekt ten przeszedł w ręce prywatne. W 2008 roku zakończono prace przy odbudowie wieży ratuszowej, inwestor zdecydował o dobudowaniu metalowej iglicy, wieńczącej wieżę, a sama wieża ma prawie 80 metrów wysokości. Obiekt zlokalizowany w centrum rynku przyciąga turystów, bowiem widoczny jest z daleka. Ale jest także atrakcją, ponieważ został udostępniony dla turystów: windą, która została zamontowana możemy dotrzeć na taras widokowy i podziwiać piękny rynek Nysy i całe miasto.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1348