Pustynia Błędowska

Adres:

pogranicze Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej

Największy w Polsce obszar lotnych piasków, mający około 33 km2, leżący na pograniczu Wyżyn: Śląskiej i Olkuskiej. Położona jest między trzema miejscowościami: Chechło, Klucze i Błędów. Od wczesnych lat XX wieku pustynia wykorzystywana była jako poligon. W okresie międzywojennym obszar ten wykorzystywała do ćwiczeń piechota i artyleria Okręgu Korpusu Nr V w Krakowie, a w czasie II wojny światowej pustynia służyła jako poligon niemieckiej Afrika Korps oraz niemieckim lotnikom z bazy Udetfeld koło Siewierza. Obecnie tylko część północna pustyni wykorzystywana jest przez spadochroniarzy z Krakowa jako poligon wojskowy. Przez pustynię przebiega żółty szlak turystyczny prowadzący od Błędowa do Kluczy, pomarańczowy szlak jeździecki łączący ww. miejscowości oraz ścieżki dydaktyczne.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1500