Dwór w Nikisiałce Małej

Adres:

Nikisiałka Mała 

W starej, bo istniejącej od XIII wieku wsi pod Opatowem, Nikisiałka Mała, znajdziemy jeden z zabytków świadczących o jej barwnej historii – późnobarokowy dworek wzniesiony w XVII wieku i później przebudowywany.

Nikisiałka Mała według zapisów historycznych została w 1212 roku podarowana przez urodzonego w pobliskim Karwowie Wincentego Kadłubka cystersom z Koprzywnicy. Według zapisu Jana Długosza wieś należała z kolei do Andrzeja z Sienna. Wzniesiony w pobliżu rzeki Opatówki dworek z XVII wieku został w latach 1770-1775 roku przebudowany zgodnie z projektem księdza i architekta Józefa Kraśnickiego. Wszechstronnie uzdolniony Kraśnicki był twórcą niejednego budynku, jego autorstwa są m. in. zabudowania kościelne w Szewnej i kościół w Górach Wysokich. Cechą charakterystyczną przebudowanego przez niego parterowego budynku w Nikisiałce Małej jest kwadratowy przedsionek z utrzymanym w typowo barokowym stylu szczytem. Właścicielami dworku od XIX wieku była rodzina Malinowskich, a jednym z jego gości był Józef Piłsudski w 1915 roku po zwycięskiej bitwie Legionów pod Konarami. Ostatnia z rodu Malinowskich – Zofia – zrezygnowała z tej własności po wojnie, oddając dworek na cele edukacyjne. Swoją siedzibę miała tutaj przez lata szkoła podstawowa oraz Związek Młodzieży Socjalistycznej. W latach 70. dworek przejął kielecki rzeźbiarz Zygmunt Kaczor, którego rodzina odziedziczyła ten budynek po jego śmierci. Nieopodal budynku pozostawione zostały dwa wielkie bloki betonowe, które miały być pomnikiem Wincentego Witosa, na jednym z nich wyryto bowiem daty życia chłopskiego premiera. Dworek otoczony jest przez urokliwy park, w którym zachowały się jeszcze dawne nasadzenia: stare akacje oraz lipy. Widoczne są tutaj ślady dawnej organizacji terenu wokół dworku: resztki sadu i alei, zajazd przed domem i tarasowaty układ całości.

Odwiedziłeś oceń:
(2 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2889