Ratusz w Opatowie

Adres:

Plac Obrońców Pokoju 34,27-500 Opatów

Telefon:

15 868 13 13

Wybudowany prawdopodobnie w drugiej połowie XVI lub na początku XVII wieku ratusz w Opatowie jest obecnie siedzibą władz miasta, a jednocześnie atrakcją architektoniczną miejscowości i ozdobą jego prostokątnego, ładnie odrestaurowanego rynku.

Dzisiejszy ratusz został wybudowany, jak wiele innych zabytków miasta, na zlecenie właściciela Opatowa – Kanclerza Wielkiego Koronnego – Krzysztofa Szydłowieckiego. W momencie, kiedy odkupił podupadający Opatów od biskupów lubelskich w 1514 roku, miasto zyskało na znaczeniu i zaczęło dynamiczniej się rozwijać. Zostało przede wszystkim lepiej ufortyfikowane, czego śladem pozostaje do dzisiaj brama Warszawska. Dziełem Szydłowieckiego jest też monumentalna kolegiata pozostająca do dzisiaj jednym z najcenniejszych zabytków Opatowa, a także mauzoleum samego Kanclerza i jego syna z przepiękną płaskorzeźbą nagrobną. Narożny, dwupiętrowy budynek z łukowatymi podcieniami, w który mieszczą się dzisiaj władze miasta, był pierwotnie domem gościnnym dla Krzysztofa Szydłowieckiego, kiedy przyjeżdżał on z wizytą do miasta ze swoją świtą. W późniejszych latach budynek mieścił m. in. koszary i cerkiew parafialną Opieki Matki Bożej. W okresie międzywojennym swoją siedzibę miały tu także władze starostwa i sejmik powiatowy. Dziś w ratuszu w Opatowie, poza władzami miasta, mieści się punkt informacji turystycznej, w którym znajdziemy materiały drukowane i bardziej szczegółowe informacje o mieście, jego zabytkach i okolicach. Przed ratuszem natomiast ustawiony został pomnik pułkownika Ludwika Topór-Zwierzdowskiego – urodzonego w Opatowie dowódcy powstańczej Dywizji Krakowskiej walczącej w Powstaniu Styczniowym w 1864 roku. Ciekawostką rynku, na który wychodzimy od ratusza jest fakt, że mieszczą się pod nim dawne piwnice kupieckie, które dziś można zwiedzić jako podziemną trasę Opatowa.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1248