Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP w Opolu Lubelskim

Adres:

Popijarska 2, 24-300 Opole Lubelskie

Telefon:

81 827 21 04

Z pewnością każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, iż Polska jest jednym z najpiękniejszych zakątków we wszechświecie.

Nic dziwnego, że przyjeżdżają do nas ludzie z różnych krajów by jak najdokładniej poznać historię naszego kraju, a także zobaczyć jego wspaniałe zakątki, zabytki oraz inne atrakcje turystyczne. Szczególnie pięknym miejscem jest Lubelszczyzna. Zarówno Wyżyna Lubelska, jak i Polesie Lubelskie zachwycają mnóstwem urokliwych miejsc, szlaków i zabytków. Nie brakuje tu również niesamowitych miast, takich jak Opole Lubelskie, które położone jest w Kotlinie Chodelskiej. Posiada ono bardzo bogatą i interesującą historię. Posiada też wiele ciekawych zabytków takich jak na przykład piętnastowieczny pałac, ratusz, kaplica cmentarna czy przewspaniały Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Kościół ten należy do dekanatu Opole Lubelskie archidiecezji lubelskiej. Został on wybudowany w latach 1664-1675. Ufundował ją miejscowy proboszcz, niejaki Piotr Dobielowicz. Wykończenie kościoła natomiast powstało z fundacji rodziny Tarłów w osiemnastym wieku. Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Oplu Lubelskim to połączenie późnego manieryzmu oraz wczesnego baroku. Wnętrze, a także obejście kościoła zostały natomiast wykonane w stylu późnobarokowym. Odwiedzając kościół warto zwrócić uwagę na obraz Maryi Niepokalanej z Dzieciątkiem Jezus znajdujący się w głównym ołtarzu, który został namalowany w 1745 roku przez malarza Antoniego Dembickiego. Nawa główna posiada osiem ołtarzy, a w każdym z nich znajdują się wspaniałe obrazy autorstwa Szymona Czechowicza. Niegdyś świątynia ta należała do zakonu pijarów, teraz natomiast jest to siedziba księży diecezjalnych. Z pewnością jest to miejsce, które warto zobaczyć podczas zwiedzania Opola Lubelskiego.

 

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1778