Mury obronne w Paczkowie

Adres:

Paczków

Mury obronne w Paczkowie są jedną z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Dolnego Śląska.

To właśnie dzięki nim Paczków znany jest dziś jako "Polskie Carcassonne". Z dawnych, średniowiecznych obwałowań przetrwał pierścień zewnętrzny, otaczający miasto owalem długości 1200 metrów. Miejscami jest wysoki na 7 metrów, niegdyś ta odległość wynosiła 9 metrów. Fortyfikacje wieńczyły dawniej 24 baszty, z których do naszych czasów przetrwało 19. W wielu z nich do dziś możemy zobaczyć otwory strzelnicze. Oprócz nich przetrwały również wieże bramne. Na jednej z nich, Wrocławskiej, urządzono punkt widokowy. Pozostałe dwie bramy to wieża Kłodzka i Ząbkowicka. Na początki XVI wieku odbudowano mury i baszty, które musiały być zniszczone w 1429 roku z przyczyn technicznych. W tym czasie dostawiono także mur zewnętrzny wyposażony w liczne stanowiska artyleryjskie. W czasie gruntownych remontów na przestrzeni lat zburzono wiele odcinków murów, co związane było między innymi z budową pobliskich szkół. Nie zmienia to faktu, że po dziś dzień mury obronne w Paczkowie są najlepiej zachowanym zabytkiem tego typu w naszym kraju. Ich walory turystyczne przyciągają ludzi zarówno tych mieszkających w Polsce, jak i tych z całego świata. Średniowieczne mury miejskie są dumą nie tylko mieszkańców całej gminy, ale również całego kraju. Nie bez powodu znajduje się na liście polskich zabytków, które warto zobaczyć. Uroku dodaje z pewnością lokalizacja - Paczków to przecież malownicza miejscowość położona na przedgórzu Sudeckim, położona nad Nysą Kłodzką. Mury obronne w Paczkowie powinny znaleźć się na liście zabytków do odwiedzenia każdego, kogo można nazwać Polakiem. Takie miejsca jak te, budują naszą - Polską tożsamość. Jeśli nie masz więc planów na spędzenie wolnego czasu, zabierz swoją rodzinę i przyjeździe tu zobaczyć to wspaniałe miejsce.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2978