Kapliczka Św. Anny w Pińczowie

Adres:

Wzgórze Świętej Anny, Pińczów

Kaplica św. Anny w Pińczowie należy do kościoła rzymskokatolickiego. Została wybudowana w 1600 r. w stylu manierystyczym, a zaprojektował ją Santi Gucci.

Znajduje się ona na wzgórzu św. Anny, a jej fundatorem był margrabia Zygmunt Myszkowski. Swój udział w fundacji mieli również członkowie pińczowskiego bractwa świętej Anny. Warto wiedzieć, że kult świętej Anny rozwijał się w Pińczowie już od dawna. W kościele św. Jana Ewangelisty można zobaczyć późnogotycką figurę tej świętej. Co ciekawe, kaplica św. Anny w Pińczowie była pierwszą w całym kraju kaplicą wolno stojącą kopułową, której przeznaczenie było tylko związane z kultem religijnym. Dawniej, kaplicę otaczały umocnienia. Należała ona zresztą do systemu fortyfikacyjnego zamku pińczowskiego. Do dziś można jeszcze zobaczyć ślady po fortyfikacji. Samą kaplicę wybudowano z kamienia zwanego pińczakiem. Wydobywa się go już od dwunastego wieku i jest on niezwykle ceniony. Właśnie dzięki niemu swoją pracownię miał w Pińczowie Santi Gucci. Osiemnasty wiek przyniósł kaplicy zniszczenia, była ona bowiem bardzo zaniedbana. Utraciła między innymi większość swojego wyposażenia oraz wieżyczki. Wkrótce przeznaczono ją nawet do rozbiórki, ale sto lat później doczekała się renowacji. Kolejny remont przeszła na początku dwudziestego wieku. Budowla ma plan kwadratu i przykrywa ją kopuła z latarnią. Wysokość całego budynku to aż trzynaście metrów. Kruchtę kaplicy również przykrywa kopuła, ale znacznie mniejsza. Cennym elementem jej wyposażenia jest przede wszystkim siedemnastowieczna kropielnica. Większość okien jest już obecnie zamurowana. Warto wiedzieć, że kaplica otwarta jest tylko kilkanaście dni w roku. Przypadają one w lipcu, czyli wtedy, kiedy obchodzi się święto jej patronki. Istotne jest także to, że w pobliżu warto zobaczyć figury świętych, wykonane z kamienia.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1360