Cerkiew w Wierchomli

Adres:

Wierchomla

W Wierchomli, która należy do gminy Piwniczna Zdrój, znajduje się dobrze zachowana, piękna grekokatolicka cerkiew, pod wezwaniem św. Michała Archanioła.

Jest to cerkiew zabytkowa, ponieważ została wybudowana w roku 1821. Cerkiew ta jest obiektem bardzo pięknym. Sam budynek jak i najbliższa okolica są bardzo zadbane. Z tego też powodu nie tylko mieszkańcy, ale również turyści są zainteresowani tym, aby to miejsce zobaczyć na własne oczy. Pomimo tego, że cerkiew została wybudowana, jako obiekt grekokatolicki, to dziś jest już obiektem, który należy do wyznania rzymskokatolickiego. Oficjalnie stało się to w roku 1951, czyli stosunkowo nie tak dawno. Trzeba jednak nadmienić, że cerkiew wykorzystywana była, jako kościół rzymskokatolicki znacznie wcześniej, bo już od 1947 roku. W środku oprócz ołtarza głównego, możemy podziwiać ołtarze boczne. W pierwszej połowie XX wieku polichromię cerkiewną udało się odnowić, dzięki czemu możemy nadal podziwiać wnętrze budowli. Ciekawostką, która może zmotywować turystów do udania się do Wierchomli jest fakt, że według archeologów tutejsze osadnictwo mogło istnieć już w okolicach 4500 – 700r. p. n.e. Warto więc przyjechać tutaj również dlatego. Cerkiew pod wezwaniem św. Michała Archanioła jest obiektem drewnianym, otoczonym przepięknym kamiennym murem. W okolicy znajduje się cmentarz, na którym spotkamy również bardzo stare już groby. Osoby fascynujące się historią na pewno chętnie przyjrzą się im z bliska. Jeśli planujesz wypoczynek w Piwnicznej Zdroju, bądź gdziekolwiek indziej w Beskidzie Sądeckim, to koniecznie musisz wybrać się miejscowości Wierchomla. Podziwiając i zwiedzając okoliczne cerkwie i kościoły, nie możesz przegapić tego, ponieważ jest to miejsce bardzo urodziwe, a także jak twierdzą archeolodzy historyczne.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1248