Stary Cmentarz

Adres:

ul. Rzeszutka, Piwniczna-Zdrój

Liczący ponad 200 lat Stary Cmentarz to nekropolia mieszkańców Piwnicznej, Kokuszki, Młodowa i Łomnicy. Od 1917 r. większość pochówków odbywała się już na nowym cmentarzu, tutaj natomiast chowano zasłużonych obywateli miasta, a także ofiary egzekucji hitlerowskich z Łomnickiego i Kosarzysk.

W części centralnej cmentarza znajduje się zbiorowa mogiła, w której spoczywają zwłoki czterech kobiet zamrodowanych przez hitlerowców na Łomnickiem 23.12.1943 r. oraz zakładników rozstrzelanych w Kosarzyskach w 1944 r. Na prawo od zbiorowej mogiły stoi kamienny obelisk poświęcony przodownikowi Straży Granicznej Antoniemu Sidełce, który zginął z rąk wroga 1.09.1939 r. Jest tu również pochowany Franek Grucela ps. "Kowalik", młody partyzant AK. zastrzelony w 1944 r. przez hitlerowców. Na Starym Cmentarzu leżą też zasłużeni obywatele miasta, burmistrzowie, proboszczowie, nauczyciele oraz działacze społeczni.  

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1791