Zamek w Pokoju

Adres:

Pokój

Pokój to przepiękna wieś położona w województwie opolskim, na południu naszego pięknego kraju.

Możemy podziwiać tu mnóstwo interesujących zabytków takich, jak na przykład kościół ewangelicki oraz rzymskokatolicki pod wezwaniem Podwyższenia Świętego Krzyża, cmentarze, park oraz masę zabytkowych domów. Niegdyś istniał tu również niesamowicie piękny zamek, choć dziś w tym samym miejscu stoi ogromne rondo imienia Jana Pawła II. Został on wybudowany z drewna w miejscu zbiegania się alei. Kamień węgielny pod budowę został położony w 1749 roku, natomiast już rok później budynek poświęcono. Zamek w Pokoju miał charakter warowny. Wokół niego znajdowała się palisada oraz fosa z wodą przez którą przechodziły dwa zwodzone mosty. W 1751 roku zamek spłonął, dlatego też w następnym roku zaczęto budować nowy, murowany zamek. Nowy zamek posiadał piwnicę, był on bardzo masywny i dwukondygnacyjny. W 1779 roku dobudowano do niego drugie piętro, a także dużą ośmioboczną wieżę na środku, na której znajdował się zegar i cztery małe okrągłe bo bokach. Zamek otoczony był krużgankiem. Wokół murowanego zamku znajdowało się mnóstwo przepięknych książęcych ogrodów. Wokół zamku oraz ogrodów postawiono natomiast niski mur, który zdobiony był wazami oraz lampionami. Rosły tam również drzewa i krzewy. Całość wyglądała naprawdę malowniczo i cieszyła oczy mieszkańców zamku. W pobliżu zamku wybudowano osiem dworskich oficyn, które zwane były domami kawalerskimi, wokół nich znajdowało się osiem małych placyków otoczonych oddzielnymi bramami. Szkoda, że zamek nie przetrwał do dzisiejszych czasów. Z pewnością byłby on niesamowitą atrakcją dla turystów zarówno z Polski, jak i zza granicy. Pomimo to i tak warto przyjechać do Pokoju. Wieś ta ma niesamowity klimat i charakter. Z pewnością jest tu wiele innych, również ciekawych miejsc, które można zwiedzić.

Odwiedziłeś oceń:
(3 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 3139