Pogórze Gubałowskie

Adres:

Poronin

Pogórze Gubałowskie jest to część Pogórza Spisko-Gubałowskiego pomiędzy rzekami Czarny Dunajec i Biały Dunajec, a najwyższym szczytem jest Palenica Kościeliska (1183 m n. p.m.).

Teren sprzyjający turystyce pieszej i rowerowej. W Paśmie Gubałowskim wyróżnia się: Płazowski Wierch, Mietłówkę, Palenice Kościeliska, Butorowski Wierch, Gubałówka, Chochołów. Najczęściej odwiedzanym miejscem przez turystów jest Gubałówka. Dostać się tam możemy pieszo lub wjechać kolejką linowo-terenową. Na szczycie znajdują się szlaki, którymi możemy dostać się w kilka ciekawych zakątków. Stąd najczęściej zaczyna się zwiedzanie Pogórza. Po drodze mijamy budki z pamiątkami, straganami, knajpki, w któych można coś zjeść. Zobaczyć również możemy piękną, drewnianą kapliczkę Matki Bożej Różańcowej. Przy spacerze możemy upajać się widokiem na całe pasmo Tatr z Kotliną Zakopiańską. Przy końcu promenady można wybrać drogę w lewo prowadzącą do Kościeliska, w prawo do Chochołowa lub równoległa droga z czarnym szlakiem do Witowa. Wybierając drogę do Chochołowa podążać można czerwonym szlakiem w kierunku Dzianisza oraz żółtym, która biegnie drogą asfaltową. Podążając cały czas czerwonym szlakiem dotrzemy do szlaku im. Powstania Chochołowskiego, który jest fragmentam Podhalańskiego Szlaku Wolnościowego. Podróż ta ma charakter sakralny, ponieważ co jakiś kawałek stoi kapliczka lub znajduje się miejsce, które dla mieszkańców stanowi pewnien rodzaj pamięci o dawnych czasach. Zobaczyś można np. kapliczkę oszalowaną i pokrytą gontowym daszkiem, miejsce grzebalne oraz kaźni, gdzie rozstrzelani zostali Polacy przez Niemców. Podążając żółtym szlakiem miniemy liczne gospodarstwa domowe, w których możemy poznać życie tamtejszych mieszkańców. W Dzianiszu zobaczyć można typowo podhalańskie zagrody oraz domy. W najstarszej chałupie znajduje się Muzeum Powstania Chochołowskiego. Warto zwrócić uwagę również na zabytkową dzwonnicę loretańską, resztkę dworu oraz kościół Matki Bożej Częstochowskiej. Między Chochołowem a Dzianiszem znajduje się miejscowość Witów, która znana jest ze sportów zimowych. Niebieski szlak prowadzi do Butorowskiego Wierchu przez najwyższy szczyt czyli Palenice Kościeliska. Szczyt jest zalesiony i spływają z tamtąd dwa potoki. Nazwa pochodzi od dawnego sposobu otrzymywania polan i pól uprawnych przez wypalanie lasu. O każdej porze roku możemy spotkać mnóstwo turystów na Pogórzu Gubałowskim. Każdy znajdzie jakąś atrakcję dla siebie oraz zobaczy widowiskową panoramę gór Polski.

 

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2120